Yeni Gelen Bebeği Kıskanan Kardeşler

by Bebek Melekleri

Yeni gelen bebeği diğer kardeşlerin kıskanması görülen bir durumdur. Aileye yeni katılan bebek eve getirildiğinde anne-babaya tepkili, kıskanç bir kardeşle karşılaşılabilir. Tam tersi olarak daha sevecen, kabullenmiş bir kardeş de söz konusu olabilir.

Bir kardeşe sahip olmak çocuklarda farklı tepkilere yol açabilir. Her iki çocuğun da birer birey olduğu, kişilik ve yapılarının farklılık göstereceği unutulmamalıdır. İlk başlarda kardeşe çok pozitif olan yaklaşım ileriki dönemlerde, zaman zaman öfke, kızgınlık, kıskançlığa dönüşebilir. Anne ve babaların yeni gelen kardeşle birlikte diğer çocuğa olan sevgilerinin asla değişmeyeceği belirtilmelidir. Bebek bakımında kardeşten yardım istenmesi büyük kardeşin sorumluluk alarak memnuniyetle destek olmasını sağlayacaktır.

Yeni gelen bebeği kıskanan kardeşler nasıl yumuşatılabilir?

İlk çocuk sevgi ve ilgide azalma yaşarsa kendini ikinci plana atılmış hissedecektir. Bu durum gelecekte de ilişkilere zarar verebilir. Bazı çocuklar gelen kardeşe karşı duydukları olumsuz duyguları anne-babalarının sevgisini azaltacağını düşünüp belli etmez içlerinde yaşarlar. Büyük çocuğun rahatsız olduğu konuları ifade edebilmesi için onunla dertleşebilir, sohbet ortamları yaratabilir. “Abla, ağabey olmak nasıl bir duygu?” gibi sorular sorularak duygu ve düşünceleri ortaya çıkartılabilir. Çocuk, bebeğin aile dâhil olmasından sonra duygusal ve davranışsal olarak gerileme gösterirse ona karşı sabırlı davranılmalıdır. Tuvalet alışkanlığında gerileme, bebeksi tarzda konuşmalar, bebek beslenmesinin aynısını isteme gibi davranışlar sergileyebilirler. Tüm bunlar anne ve babayı paylaşamama, eskisi gibi ilgi, sevgi göremediğini düşünme ve ilgi çekme istediğinden kaynaklanabilir.

Büyük kardeşin yaşına uygun olmayan sorumluluklar verilmesi ve bu sorumlulukları yerine getirmediğinde bireyin verdiği tepkiler sonucu öz güveni zarar görür ve kardeşine olumsuz duygular besleyebilir. Büyük çocuğunuz dikkat çekmeye çalışmasa bile ona sık sık ilgi ve sevgi göstermelisiniz. Bebeğiniz uyuduğunda diğer çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz daha sağlıklı iletişime destek olacaktır.

İkinci bir kardeşe kadar tek çocuğa odaklı yaşanan süreç diğer kardeşin gelmesiyle hayal kırıklığı, davranış bozuklukları, beslenme ve tuvalet alışkanlığının değişmesi, ağlama krizleri, huysuzluk, hırçınlık gibi tepkilere yol açabilir. Bu durumu doğal karşılamak ebeveynler için zor olsa da bu tepkiler doğal tepkilerdir.

İki çocuklu hayata geçiş yapan anne babalar sabır ve anlayış göstermek konusunda zorlanabilirler. Bu dönem çocuğunuzun size en çok ihtiyaç duyacağı dönemdir. Büyük kardeşin küçük kardeşinden etkilenerek bebek gibi davranmasına kızmayın. Biberon istemesine, sıklıkla kucağınıza gelmek istemesine şaşırmayın. Böyle davrandığında onu eleştirmeyin. Rol yaptığını bildiğinizi yumuşak bir dille anlatın. Onu sevmeniz için bebek olması gerekmediğini hissettirin. Olgunluk gösterdiği, size yardım etmeye çalıştığı zamanları takdir edin. Büyük çocukların yapabildiği şeylerin avantajlarından bahsedin.

Yeni bebek yeni oda ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler