Yeni Doğum Yapmış Annenin Yeniden Hamile Kalması

by Bebek Melekleri

Yeni doğum yapmış annenin hamile kalması enteresan bir durumdur. Gebelik sırasında ve sonrasında yaşadığınız süreç sizi yormuş ve bir süre yeniden hamile kalmak istemiyor olabilirsiniz. Bazı kontrol yöntemleriyle hazırlıksızken yeniden hamile kalmayı önleyebilirsiniz.

Yeni doğum yapmış annelerin hamile kalması, diğer kadınlara oranla çoğu zaman daha az ihtimallidir. Süt veren bazı annelerde normal adet dönemine henüz dönmediği gözlemlenebilir. Bu durumdaki kadınların hamile kalması zordur ancak yine de daha garantili kontrol yöntemleri uygulamanız, hamile kalmamanız için gereklidir. Süt veren annelerin özellikle vücutlarındaki yağ oranı fazla olanlar adet görmeye daha çabuk başlayabileceğinden hamile kalma olasılıkları daha fazladır. Ancak bazı durumlarda hiç adet görülmeden de tekrar hamile kalınabilir. Eğer bu dönemde tekrar hamile kalmak istemiyorsanız daha güvenli doğum kontrol yöntemleri uygulamalısınız.

Yeni doğum yapmış annenin yeniden hamile kalmasının önüne geçilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Doğum kontrol yöntemlerinden en etkili ve en yaygın olanlarından biri doğum kontrol hapı kullanımıdır. Kalp rahatsızlıkları ve bazı hastalıkları bulunan ebeveynlerin doğum kontrol hapı kullanımı genellikle önerilmez. Nadiren de olsa doğum kontrol hapları başka olumsuz durumlara sebep olabileceğinden bu hapların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Süt veren annelerin de doğum kontrol hapı kullanmaması çoğu zaman tavsiye edilir. Doğum kontrol hapları bazen kilo değişikliği, vücutta su tutma, saç kaybı, cinsel dürtülerde artma ya da azalma gibi yan etkilere sebep olabilir. Doğum kontrol hapına başlamadan önce doktorunuza danışmanız çok faydalı olacaktır.

Kondom kullanımı da hamile kalma riskini büyük oranda azaltacaktır. Bu yöntem doğum kontrol hapından biraz daha az güvenilir olsa da etkili bir yöntemdir. Kondom kullanımının herhangi bir yan etki veya zarar gösterme ihtimali son derece azdır ancak bazen kondom kullanımının ardından kimi alerjik reaksiyonlar görülebilir. Reçete gerektirmemesi ve kolay ulaşılabilir olması kondom kullanımının avantajları arasındadır. Ayrıca kondom kullanımı, emzirmeyi ve anne sütünü etkilemediğinden tercih edilebilir.

Adet dönemlerinin takip edilip yumurtlamanın gerçekleştiği dönemde ilişkiden kaçınmakla gerçekleştirebileceğiniz takvim-ritim yöntemi de başka bir metottur.  Ancak bu metot, annenin adetlerinin yeniden düzene girmediği dönemde kullanışsız olacaktır. Bu yöntemin daha gelişmiş hâli olan doğal aile planlaması yöntemi de kullanılabilecek bir diğer etkili yöntemdir. Bir ya da daha fazla bedensel işaretten yardım alınarak yumurtlama döneminin belirlenebildiği bu yöntemi, kendi başınıza uygulamanız mümkün olsa da bir uzmandan yardım alarak daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eğer başka bir çocuğa sahip olmamayı kesin olarak kararlaştırdıysanız, cerrahi kısırlaştırma yöntemini de düşünebilirsiniz. Bu yöntemin yüksek ihtimalle geri dönüşü bulunmamaktadır. Bazı aileler bu yöntemin güvenilirliği konusunda şüphe taşısa da çoğu zaman bu yöntemin hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Tüm bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza başvurmayı ve ondan tavsiyeler almayı unutmamalısınız.

Çocuklarda yavaş büyümenin nedenleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler