Yeni Doğum Yapan Annelerin Beslenmesi

Gebelik sırasında bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için beslenme düzeninizi değiştirmiş olabilirsiniz. Doğumun ardından, eğer gebelikte düzenli bir beslenme düzeni yarattıysanız bu durumu hemen eski hâline getirmeyip bazı değişikliklerle devam edebilirsiniz. Bu durum hayatınızın diğer dönemlerinde de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız açısından faydalı olacaktır.

Yeni Doğum Yapan Annelerin Beslenmesi

Yeni doğum yapan bir annenin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Beslenme konusu, gebelik sürecinde ve sonrasında sürekli göz önünde bulundurulması gereken bir önem arz eder. Sağlıklı ve düzenli beslenme, doğum sonrası dönemde de doğumda gerçekleşebilecek vücut değişikliklerin iyileşmesi, ihtiyaç duyulan enerjinin kazanılması gibi durumlar nedeniyle büyük önem taşır. Nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili bazı basit kuralları bilerek hem bebeğiniz hem kendiniz için sağlıklı bir yaşantının önünü açabilirsiniz.

Öncelikle doğum sonrası dönemde öğün atlamadan düzenli şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Atlanan öğünler enerji toplamınızı zorlaştıracağından veya sütünüzün azalmasına neden olabileceğinden mümkün olduğunca düzenli şekilde beslenmeye devam etmelisiniz.

Anne kendine nasıl bir beslenme programı hazırlamalı?

Yiyecek seçimi konusunda özenli olmalısınız. Yediğiniz şeyler hakkında bilgi sahibi olup sizin günlük ihtiyacınızı karşılayacak besinler tüketmeniz; daha fazla ve kaliteli süt üretmenizi, yorucu bebek bakımı sürecinde ihtiyacınız olan enerjiyi depolamanızı ve hamilelikte aldığınız fazla kiloları vermenizi sağlayabilir. Sadece doygunluk hissi veren yiyeceklerdense ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak yararlı besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu süreçte şeker tüketimi de önemli bir konu arz edebilir. Hiç beklemediğiniz yiyeceklerin içinde yüksek oranda şeker olabileceğinden yediklerinizin şeker oranı hakkında bilgi sahibi olmanız ve günlük ihtiyacınız kadar şeker tüketmeye dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Yiyeceklerden alacağınız her kalorinin aynı olmadığını bilmelisiniz. Örneğin bir öğünde yediğiniz fast food yiyeceklerden elde ettiğiniz kalori ile sağlıklı besinlerden alacağınız aynı miktardaki kalori eşit değildir. Fast food türü yiyecekler, genellikle doygunluk hissi dışında vücuda bir katkıda bulunmazken aynı miktarda kalori içeren sağlıklı besinler vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacaktır. İşlenmiş gıdalar da genellikle besin değerini kaybetmiş olacaktır. Yiyeceğiniz besinin, mümkün olduğunca doğal ve ya doğala yakın olması, hem bebeğinizin ve sizin sağlığınız hem de günlük ihtiyacınız olan vitamin, mineral gibi maddelerin karşılanması açısından faydalı olacaktır.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sadece siz değil, ailenin bütün fertleri yaşam tarzı hâline getirirse ilerleyen dönemlerde de sağlıklı, huzurlu, mutlu bir aile yaşamı için büyük bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0