Yeni Doğanlarda Vitamin Desteği

Güncel araştırmalara göre yeni doğan bebekler gerekli vitaminleri anne sütünden alabildikleri için ekstra bir vitamin desteğine ihtiyaç duymazlar. Ancak bazı durumlarda vitamin desteği gerekli olabilir.

Yeni Doğanlarda Vitamin Desteği

Anne sütünde yeterince vitamin bulunur mu?

Bilimsel araştırmalar yapılmaya devam ettiği sürece yeni doğan için vitamin takviyesi hakkındaki görüşler sürekli olarak değişmektedir. Ancak yaygın bir görüşe göre anne sütüyle beslenen bebeklerin dışardan herhangi bir takviye almaya ihtiyacı yoktur. Bu durum anne sütü yerine besin değerleri açısından zengin mamalarla beslenen bebekler için de geçerlidir. Bebeğin beslendiği mama türüne göre değişiklik gösterebilen bir konu olsa da günümüzde birçok bebek maması içerik açısından bir yeni doğanın tüm ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir.

Bazı bebeklerde beslenme bozukluğu olabilir. Ayrıca anne sütüyle besleniyor olsalar dahi annedeki beslenme bozuklukları veya annedeki vejetaryen beslenme gibi tercihler bebeklerdeki vitamin ihtiyacını değiştirir. Anne sütünün içeriği değişken olduğu için her zaman yeteri kadar besleyici olduğu düşüncesi yanlıştır.

Yeni doğanlarda vitamin desteği nasıl sağlanır?

Doktor kontrolünde olması gereken bir konu olsa da bazı vitaminlerin takviyesi günümüzde birçok uzman tarafından önerilir. Doktorlar bebeklerin besin durumunu tam olarak kestiremedikleri için belirli vitaminlerin takviyesini garanti olarak görürler.

Yukarıda belirtildiği gibi bebekten, beslenme biçiminden ve annenin beslenmesinden bağımsız olarak bebeklere verilmesi konusunda görüş birliği olan bazı vitamin ve mineraller vardır. Bunların başında D vitamini gelir. Bebeklerin güneşten alından D vitaminini almaları için her hava koşulu veya sağlık durumu elverişli olmayabilir.  Dördüncü haftaya kadar önerilen D vitamini katkısının bebeğinizi raşitizmden koruduğu söylenir. Mamalarda olduğu bilinse de anne sütünün içeriğinde D vitamini olup olamadığı tam olarak bilinmediği için ek olarak doktorunuz kontrolünde bebeğinize vermeniz faydalı olabilir.

Bebekler gelişimin tamamlayarak doğduklarında demir depoları yeteri kadar dolu şekilde dünyaya gelir. Ancak düşük kiloda doğma veya prematüre doğum gibi durumlarda bebeklere demir takviyesi yapılması uzmanlarca önerilir. Gelişiminin normal evresindeki bebekler için de genellikle eksikliği hâlinde gelişimde sorunlara yol açacağı için bu takviyeye ihtiyaç vardır. Katı beslenmeye geçildiğinde demir bakımından zengin besinlerle desteklenecek olsa da öncesi için demir takviyesinde bulunulur. 

Doktor kontrolünde bebeğinize takviye edebileceğiniz flor fazlasının zararlı olduğu bilindiğinden takibinin dikkatli yapılması gerekir. Bu mineral diş çürümesine karşı gereklidir. İlk aylarda takviyesine ihtiyaç duyulmayabilir.

Uzmanlar tarafından gerekliliği genel kabul edilmiş olsa da bebeğinizin sağlığı için vitamin ve mineral takviyesini doktor kontrolünde yapmanız önerilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0