Yeni Doğanlarda Dışkılama

Bebeğinizi sizin beklediğinizde çok daha fazla dışkılıyorsa bundan endişe etmeyin. Bunun aksine bebeğinizi iyi besleyebildiğiniz için mutlu olun.

Yeni Doğanlarda Dışkılama

Yeni doğanlarda dışkılama nasıl gerçekleşir?

Ebeveynler bebekleri hakkında ilk olarak dışkılamasının nasıl olması gerektiği, dışkı sayısının genel sağlığı ile ilgili bilgileri öğrenir. Bu yüzden özellikle bebeğin ilk zamanlarında bezi dikkatle incelenir, dışkı rengine, kan ya da mukus olup olmadığında bakılır.

Yeni doğan bebeklerin dışkılama alışkanlıkları daha ileriki aylardaki bebeklerle kıyaslanmamalıdır. Bebeğinizin ilk aylarda günde 10 kere dışkı yapıyor olmasını yadırgamamalısınız. Bebeğinizi yeterli olarak besleyip beslemediğinizi anlamak için günlük olarak dışkılama sıklıklarına bakabilirsiniz.

Dışkı durumu bebekten bebeğe göre değişebilir. Bebeğin beslenme alışkanlığı dışkılamadaki en büyük farka sebep olan konudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkının durumunda bozulma olduğu zaman bu durumun düzelmesi hızlı olacaktır. Bunu sebebi anne sütünün anti bakteriyel özellikte olmasıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklere kıyasla biberonla beslenen bebeklerde iyileşme daha yavaş olur.

Bebeğin bağırsak hareketleri ile ilgili problemler dikkatle gözlemlenmesi gereken konulardandır. Bağırsak hareketlerindeki problemler birçok rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi beslenme düzenindeki herhangi bir yanlışın da işareti olabilir.

Bebeklerin bağırsak hareketlerinde önemsenen konulardan biri gaz çıkarmalarıdır. Yeni doğan bebeklerin bağırsak hareketleri oldukça gürültülüdür. Bu bebeğin bağırsaklarının yeterince olgunlaşmadığına işarettir. Endişe edilecek bir durum değildir. Gaz çıkarma durumunun gerçekleşmemesi bebekte huzursuzluğa sebep olan temel sorunlardan biridir. Gaz çıkarma gibi gürültülü bağırsak hareketleri de bebekler için oldukça normaldir. Yeni doğanlarda bağırsak hareketleri yeterince olgunlaşmadığı için sıklıkla karşılaşılır. Bebek büyüdükçe ve geliştikçe gaz çıkarma da daha sessiz hâle gelecektir.

Bebeğim kabız olduğunda ne yapmalıyım?

Kabızlık da bebeğin dışkılaması ile ilgili önemli konulardan biridir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az kabız olur. Anne sütünün bebeğinizin bağırsakları açısından sindiriminin kolay olması bunun en temel sebebidir. Kabızlık bebeğin poposunda istenmeyen acı verici çatlamalara yol açabilir. Bu durumda doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğinizin daha rahat dışkılamasını sağlamak için masaj yapabilirsiniz. Bebeğiniz yatar durumdayken pedal çevirir gibi bir hareket yaptırdığınızda bu da bebeğinizin daha rahat dışkılamasına yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0