Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme Rutini

Yeni doğan bebekler ilk aylarda sürekli olarak emme isteği duyabilirler. Bu gelişimleri açısından gerekli olduğu için sürekli olarak oluşan emme isteğine izin vermenizde fayda var.

Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme Rutini

Yeni doğan bebeklerin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Yeni doğan bebekler henüz bir beslenme programından haberdar olmadıkları için her ihtiyaç duyduklarına emmek istemeleri oldukça doğaldır. Bebek ve anne arasındaki emzirme üzerine kurulu olan bağ zamanla gelişecek bu da beraberinde bebeğin ihtiyacına uygun bir beslenme programı oluşturmaya olanak sağlayacaktır. Ancak ilk günlerden bunu yapmaya çalışmak bebeğin yetersiz beslenmesine sebep olabilir.

Meme emen bebeklerin emdikleri miktarın kontrolünü yapmak zor olduğu için biberonla beslenen bebeklere kıyasla daha sık beslemek gerekmesi normaldir. Anne sütünün sindiriminin hızlı olması da bebeğin hızlı acıkmasına ve emme sıklığının artmasına sebep olabilir. Sürekli emzirmek bebek için de anne için de faydalı bir eylemdir. Bebeğiniz besin ihtiyacını karşılarken anne de süt rezervini artırma imkânı bulur.

Emzirme ilk haftalarda bebeğin isteği doğrultusunda sürdürülse de daha ileriki haftalarda bebekteki kilo artışı göz önüne alınarak bir rutin oturtmak mümkündür. Doktorunuzun yönlendirmeleri doğrultusunda emzirme sıklığını belirleyebilir, bebeğinizi bu beslenme programına göre besleyebilirsiniz. Bir beslenme programı oluşturmak bebeğin ve annenin uyku düzeni açısından da faydalı bir yöntemdir. Bebeğinizin gece daha uzun süre uyumasını istiyorsanız beslenmeler arasındaki mesafeyi gece uykusunu hesaplayarak programlayabilirsiniz.

Beslenmeden sonra bebeğinizin ağlamaya başlaması yalnızca doymamış olmasından değil uyku, gaz, dışkılama gibi sorunlardan kaynaklanıyor da olabilir. Öncelikle bu sorunların çözümüne dair harekete geçin. Bebeğinizi sakinleştirmeye çalışın, bezini kontrol edin ve gazını çıkarın. Hemen endişeye kapılıp programı bozmayın.

Programda emmesi gereken zamanda uyuyakalırsa uyanıp emmesini sağlayın. Rutin olarak emme alışkanlığı kazanması bebek ve anne için önemlidir. Ancak beslenme düzeni yalnızca saate göre değil bebeğin acıkmasına göre oluşmalıdır. Bu yüzden ilk ay bebeğinizi gözlemek ve düzeni nasıl bir temele oturtacağınızı belirlemek için önemlidir. İlk ayda bebeğinizin emme ve doyma alışkanlığını iyi gözlemlemelisiniz.

Bebeğinizi emzirme sırasında her memeden 10’ar dakika emecek şekilde alıştırmanız doyması için yeterli olacaktır. Bu süre bebeğinize göre 20’şer dakikaya da çıkabileceği gibi emmek istemediği durumlarda 5’er dakikaya kadar düşebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0