Yeni Doğan Bebeklerin Yaşayabileceği Sorunlar

Bebekler, doğduktan kısa bir süre sonra bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Bunlar genellikle çok ciddi problemler oluşturmaz ve çok uzun sürmeden iyileşir.

Yeni Doğan Bebeklerin Yaşayabileceği Sorunlar

Yeni doğan bebekler ne tür problemlerle karşılaşabilir?

Yeni doğan bebeklerde bazı hastalıklar ve sorunlar sıklıkla görülebilir. Doğumdan kısa süre sonra yaşanabilecek bu durumlar genellikle bebeğin hayatını etkileyecek büyüklükte sorunlar yaratmaz ve kısa sürede geçebilir.

Doğumdan sonra sık görülebilen hastalıklardan biri sarılıktır. Bebeğin derisinde ve gözlerinde sararmaya yol açabilen bu hastalık, genellikle doğumdan bir gün sonra meydana çıkar ve birkaç hafta sürebilir. Ancak bu rahatsızlık genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçecek ve bebek için bir problem oluşturmayacaktır.

Bebeklerin sarılık olma nedenlerinden bazıları, bebeğin vücudunun, sarılığa neden olan “bilirubin” maddesini kandan dışarı atmakta yeterli olamaması, bebeğin vücudundaki bilirubinin çok hızlı üretilmesi olarak sıralanabilir. Sarılık rahatsızlığı hafif geçen bebeklerde tıbbi tedaviye genellikle gerek duyulmaz. Bu süreci biraz daha ağır geçiren bebekler için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi yöntemlerinden bazılarının, annenin bebeği daha sık aralıklarla emzirmesi veya beslemesi, bebeğin “bilirubin ışığı” denen özel bir lambanın altına koyularak vücudundaki bilirubinin atılmaya çalışılması, çok düşük oranlarda görülse de bebeğe kan değişimi veya damardan ilaç verme uygulamaları olabileceğini söyleyebiliriz.

Doğumdan sonra ne tür hastalıklara kapılabilir?

Yeni doğan bebekleri ilk günlerde beslemek, ebeveynler için zorlayıcı olabilir. Bebeklerde beslenmeyi öğrenene ve buna alışana kadar bazı beslenme sorunları görülmesi normal bir durumdur. Hem ebeveynler hem de bebekler zamanla buna alıştıkça beslenme işlemi daha kolay bir hâl almaya başlayacaktır. Ancak bebeğin yeterince beslenemediğini düşündüğünüz durumlarda bir uzmana başvurmak faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemi henüz yeterli olmayan yeni doğan bebeklerin vücudu bir enfeksiyonla karşılaştığında bununla mücadele etmekte son derece güçlük çekecektir. Yeni doğan bebeklerde ateş, fazla huysuzluk veya fazla uyku gibi enfeksiyon belirtileri gözlemlendiğinde doktora danışmak faydalı olacaktır.

Fıtıklar, genellikle yetişkinlerde görülen bir durum gibi düşünülse de yeni doğan bebeklerde kasık fıtığı, göbek fıtığı gibi durumların oluşması normaldir. Göbek fıtıkları, bebekler 1 yaşına geldiklerinde genellikle kendiliğinden iyileşmiş olur, ancak 4 yaşına kadar iyileşmeyen göbek fıtıkları için tıbbi müdahale gerekebilir. Kasık fıtıkları hem kız çocuklarda hem erkek çocuklarda görülebilir ancak erkek çocuklarda görülebilme riski daha fazladır. Kasık fıtığı kendiliğinden yok olmayacağından fıtığı almak için tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0