Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni önemlidir. Bebeğiniz için bir uyku düzeni oturtmanız ilk ayda çok da mümkün değildir. Ancak ilk ay bebeğinizin uyku alışkanlıklarını gözlemlemeniz için bir fırsattır. Elde ettiğiniz bilgiler ışığında diğer aylarda yavaş yavaş bir düzen oturtabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Bebekler dünyaya geldikleri ilk andan itibaren kendi kararlarını kendileri verirler. Bebeğiniz için bir düzen oluşturmaya çalışırken unutmamanız gereken şey, her bebeğin birbirinden farklı olduğudur. Kimi bebekler sürekli uyurken kimileri de oldukça zor uyur. Uyku alışkanlığı, beslenme düzeni veya gelişim özellikleri konusunda kabul edilen standartlar olsa da aslında her bebek birbirinden farklıdır. Bu yüzden ilk ay bir düzen oluşturmak açısından erken olmakla birlikte bebeğinizi tanımanız ve gözlemlemeniz için bir fırsattır.

Ortalama olarak yeni doğan bir bebeğin 16,5 saat uyuması uzmanlar tarafından yeterli kabul edilir. Ancak bazı bebekler günde 20 saat uyuyorken bazıları 14 saat uyuyabilir. Bu bebekten bebeğe göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Uyku süresi arasındaki farkların böyle uçlarda olması yadırganacak bir durum değildir. Bebekler de yetişkinler gibi uykuya düşkün olabilir. Bu noktada önemli olan bebeğin uyku süresi değil sağlığıdır. İlerleyen zamanlarda uyku süresi değişim gösterebilir.

İlk ayda uyku sırasında bebeğiniz iniltiye benzeyen sesler çıkardığını ve sürekli uyandığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi bebeğinizin rahatsız olması değil, REM uykusunda olmasıdır. Her REM dönemi sonunda bebeğiniz uyanır. Yeni doğan bebekler gelişimlerini tamamladıkça uyku evreleri değişerek daha az REM, daha uzun süre derin uyku hâlini alacaktır. Bu evreler bebeğinizde henüz bir düzene oturmadığı için dünyayla yeni yeni tanıştığı ilk ayda sizin bir düzen oturtmanız için de erkendir.

Bebek için bir uyku düzeni oluşturmak aslında bebeklerden ziyade ebeveynler açısından önemlidir. Bebeğin belli bir düzende uyuması anne ve babanın sosyal hayatından sağlığına kadar birçok konu için gereklidir. Bebeğinizle aynı odada uyumak bebeğiniz açısından bir sorun oluşturmasa da uykusu sırasında çıkardığı sesler sizi endişelendirerek kalitesiz bir uyku uyumanıza sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizin gece mırıltıları için çok fazla endişelenmeyin. Bebek uyuduğu sürede sizin de uyuyarak dinlenmenizin ikiniz için de faydalı olduğunu unutmayın.

Yeni doğan bebeklerde ağlama ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler