Yeni Doğan Bebeklerde Tükürme ve Kusma

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeklerde tükürme ve kusma tehlikelidir. Bebeklerin neredeyse hepsi kusar. Yeni doğanlarda bunun sebebi sistemlerinin tam olarak olgunlaşmamış olması olabilir. Bazen de bebekler çok fazla yedikleri için besinin fazlasını geri çıkarırlar. Bu bazen tıbbi bir rahatsızlığın işareti olsa da genellikle endişe edilecek bir konu değildir.

Bebeğiniz sık sık tükürüyorsa veya kusuyorsa bu durum genellikle endişe edilecek bir konu değildir. Yeni doğanlar ilk haftalardan itibaren kusuyor veya tükürüyorsa bu durum altıncı aya kadar devam edebilir. Bu durum her bebek için geçerli değildir. Kimi bebekler birinci yaşlarını doldurana kadar tükürüp kusmaya devam eder.

Yeni doğan bebeklerde tükürme ve kusma nasıl engellenir?

Tükürmek, bilinen tıbbi bir sebebi yoksa tedavi edilebilecek bir rahatsızlık değildir, bebekler için normal bir davranıştır. Ancak bu durumu azaltmak için bebeğinizin beslenme sırasında daha az hava yutması için birtakım önlemler alabilirsiniz. Bebeğinizi besledikten sonra dik tutmak veya ağlarken beslememek hava yutulmasını engelleyecektir. Biberon ağızlıklarının bebeğin ağız yapısına uygun olmaması da bu duruma sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizin gelişim sürecinin hangi evresinde olduğuna dikkat ederek bir biberon ağızlığı tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bebeğinizde gaz olması durumu tükürük ve kusmaya sebep olabileceği için mutlaka bebeğinizin ara sıra gazını çıkarmalısınız.

Bebeğinizin sürekli tükürdüğü ve besinin tamamını çıkardığı için yeteri kadar beslenemediği gibi bir endişeniz olabilir. Ancak size bir öğün gibi gelse de bir bebek genellikle bir tatlı kaşığından bile az bir miktar tükürük çıkarır. Sıvı kıvamda olduğu için gözünüze çok gelse de çoğunlukla miktar bundan fazla değildir. Genellikle bebeğinizin kusmuğu henüz midesine bile ulaşmadan geri gelen besindir. Ancak kusmuk mideye kadar gidip geri geldiyse ekşimiş bir süt kokusu olur.

Bebeğiniz çok fazla kusan bir bebekse öncelikle yapmanız gereken aylık muayenelerde doktorunuza bu konuyu danışmak olacaktır. Normal tükürmek zararsız olsa da bazı tükürmeler bir sorunun işaretçisi olabilir. Bebeğinizin tükürmek dışında kilosuyla ilgili bir sorun varsa veya bu tükürmeler bebeğinizde tıkanmalara sebep oluyorsa doktorunuza bunu söyleyin. Bebekler kustukları zaman genellikle bu kusmuk sütün veya mamanın aynen geri çıkması şeklinde olur. Ancak kusmuğun renginde ve kıvamında sorun olması veya püskürtme tarzı bir kusma hâli tıbbi bir sorunun işareti olabilir.

Bebeğinizin tükürüğünün uyku sırasında boğulmalara sebep olabileceğini unutmamalıdır. Tükürüğün yoğun olduğu dönemde bebekleri yan veya yüz üstü yatırmak bu riski azaltacaktır.

Yeni doğan bebekler için uyku pozisyonu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler