Yeni Doğan Bebeklerde Görme

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeklerde görme yetisi sınırlıdır. Bebeğiniz 3-4 aylık olana kadar tam olarak odaklanamaz. Bu endişe edilecek bir durum değildir, görme yetisi zamanla gelişir.

Yeni doğan bebeklerde görme nasıl olur?

Bebekler doğumdan itibaren uzman doktorlar tarafından takip edilmelidir. Periyodik olarak yapılacak göz kontrolleri de bu takibin önemli bir parçasıdır. Bebeğinizin ilk aylarında görüşü ile ilgili endişeleriniz varsa öncelikle gerekli göz muayenelerinin yapıldığından emin olmalısınız. Gerekli kontroller yapılmasına rağmen bebeğinizin odaklanması ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız bunu doktorunuzla görüşmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Yeni doğan bebeklerin görüşü yetişkinlerden hatta 3-4 aylık bir bebeğinkinden farklıdır. Yeni doğan bir bebek göz hizasında olan 25-30 cm uzaklığındaki nesneleri görebilir. Aslında bu mesafe tesadüf değildir. 25-30 cm emzirme sırasında bebek ile anne arasındaki tahmini mesafedir.

İlk ayda bebekler sağa veya sola bakma eğilimindedir. Tam karşısında duran renkli ve parlak bir cisim eğer görüş mesafesinde değilse odaklanır ama görecek bir şey bulamayabilir. Bu durumda bebeğinizin göremediği konusunda endişeye kapılmanız yersiz olacaktır.

Eğer görüşü ile ilgili endişeleriniz varsa önce basit denemelerle bebeğinizin görme yetisini sınayabilirsiniz. Örneğin bir ışık kaynağını 25-30 cm mesafeden gösterdiğinizde bebeğinizde odaklanma belirtisi görebilirsiniz. Yeni doğan bebekler ışığa odaklanma eğilimindedir.  Ancak ışığa duyarlı olduğu için bu eylem karşısında gözlerini kapatarak da tepki verebilir. İlk ayın sonlarına doğru bu durum ışığı takip etmeye doğru gelişebilir. Hareket eden cisimleri algılama ve izleme de ilk ayın sonlarına doğru gerçekleşir. Ancak görüşü bulanıktır. Bebeğiniz 2-4 aylık olmadan keskin görüntüler göremez.

Bebekler insan yüzüne karşı ilgilidir. Emzirme döneminde anne ile kurulan bağ bunun kaynağıdır. Bebek emzirme sırasında annenin yüzünü izler. Ancak ilk ayda annesinin yüzünü diğer yüzlerden ayırt edemez.

Bebekler doğdukları andan itibaren görerek dünyayı tanımaya çalışır. Bu yüzden sürekli bir gözlem hâlindedirler. Bazı araştırmacılar bebeklerin doğdukları andan itibaren yeşil ve kırmızı rengi görebildiklerini saptamıştır. Bu renkleri mavi takip eder. Bebekler haftalar ilerledikçe diğer renkleri ayırt edebilir.

Bebeğin güven duygusunun gelişmesi için göz kontağı kurmak ilk aylardan itibaren oldukça önemlidir. Bebeğinize gülümseyin. Bu sevginizi, mutluluğunuzu ve memnuniyetinizi ona göstermenin en iyi yoludur.

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler