Yeni Doğan Bebeklerde Duyma

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeklerde duyma algısı görme yetisine göre çok daha iyidir. Çünkü bebeklerin duyma yetisi anne karnındayken başlar.

Yeni doğan bebeklerde duyma nasıl olur?

Bebeğiniz gebelik sürecinizin 6-7. aylarından itibaren dışarıdaki sesleri duyar ve tekmeleriyle bu seslere tepki verir. Yeni doğan bir bebeğin duyma yetisi yetişkin bir insanın duyma yetisine oldukça yakındır.

Bir haftalık yeni doğan bir bebek annesinin sesini diğer kadın seslerinden ayırt edebilir. Annenin bebeği ile gebelikten itibaren konuşması, mırıldanması, şarkı söylemesi bebekteki ritim duygusunu geliştirici bir etkiye sahiptir. Rahimdeyken anne sesine alışması sayesinde annenin sesini diğer kadın seslerinden ayırt edilebilir. Ancak bir yeni doğan bebek, babasının sesini diğer seslerden ayırt edemez.

Bebeğinizin etraftaki gürültüden etkilenmeden uyumaya devam ediyor olması sizi endişelendirmesin. Bunun sebebi aslında bebeğinizin bu seslere alışkın olmasıdır. Dünyayı daha anne karnındayken duymaya başladığı için gürültüyü yadırgamıyor ve tepki vermiyor olabilir.

Ancak birçok bebek gürültü karşısında tepkisiz kalmaz. Gelişimleri süresince bebekler gürültüye farklı tepkiler verir. Yeni doğmuş bir bebek gürültüye genellikle ürkerek tepki verir. Bu tepki ileriki aylarda algısı ile birlikte gelişir ve değişir.

Eğer bebeğinizin gürültü karşısında verdiği tepkiyi yetersiz buluyor ve işitmesi ile ilgili bir sorun olduğundan endişe ediyorsanız bir doktora danışmadan önce kendiniz basit testler yapabilirsiniz. Bebeğinizin başının arkasında el çırpmak, bir çıngırak ile ses çıkartmak gibi bir gürültü yapın ve ürküp ürkmediğini gözlemleyin. Ürkmüyorsa hemen endişe etmek yerine tekrar deneyin. Yeni doğan bebekler etrafı görmezden gelmeye eğilimlidir. Bu yöntem yerine annesinin sesiyle sakinleşip sakinleşmediğini de gözlemleyebilirsiniz. Eğer bu basit denemelerden sonra bir sorun olduğunu düşünüyorsanız uzman bir doktora danışın. Bebeklerdeki işitme problemleri erken teşhis edildiğinde etkili ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Bazı bebekler işitme açısından risk grubunda oldukları için rutin takiplerinin yapılması gerekir. Doğum sonrası geçirilen enfeksiyon, kafa içi kanama gibi hastalıklar odyolojik olarak takibi gerektirir. 2,5 kilonun altında doğan bebekler de risk grubundadır. Anne tarafından gebelikte kullanılan ilaçlar, aile geçmişinde kalıtsal olarak sağırlık, kulaklarda görülen anormallikler de risk teşkil eder ve özellikle takip altında tutulmasını gerektirir.

Yeni doğan bebeklerde görme ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler