Yeni Doğan Bebekler için Uyku Pozisyonu

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebekler için uyku pozisyonu önemlidir. Bebeklerin gelişim süreçlerini etkileyen birçok faktör vardır. Uyku pozisyonu ilk aylarda dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biridir.

Yeni doğan bebeğiniz kendi kararları doğrultusunda hareket edemeyecek kadar küçük olduğu için onun uyku pozisyonundan, nasıl bir ortamda uyutulacağına kadar sizin karar vermeniz gerekir. İlerleyen aylarda yatağında kendiliğinden dönmeye başlaması sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak ilk aylarda bebeğinizin uykusuna dair birçok konu sizin kontrolünüzdedir. Bu konuda yapılan araştırmaları incelemek, bir uzmandan yardım almak veya süreci deneyimlemiş olanlardan bilgi almak faydalı olacaktır.

Yeni doğan bebekler için uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

Araştırmaların çoğunda olduğu gibi yeni doğan konusunda yapılan araştırmalar da sürekli olarak devam ettiği için her gün yeni bir bilginin karşınıza çıkması mümkündür. Geçmişte yapılan ve günümüze kadar ulaşan araştırma sonuçlarının birçoğu geçerliliğini yitirmiş olabilir. Günümüzdeki bilinenlerle çelişiyor olması da muhtemeldir. Bebeklerin uyku pozisyonu hakkında yapılan araştırmalar da geçmişte söylenenlerle günümüzdekilerin çelişebildiği, sürekli olarak yeni şeyler söylenen konulardandır. Bilgilerin değişimine ayak uydurmak güçleşse de, var olan bilgileri doktorunuza veya bebeğiniz konusunda yardım aldığınız bir uzmana danışabilirsiniz.

Uzmanlar yıllar boyunca bebeklerin sırt üstü yatırılmamalarının onlar için faydalı olduğunu savunuyordu. Gerekçesiyse bebeğin uyku sırasında kendi tükürüğünden boğulmasını ve tıkanmasını engellemekti. Ancak bu düşünce günümüzde yerini sırt üstü yatırmanın bebek için daha iyi olduğu görüşüne bırakmıştır. Yapılan son araştırmalara göre bebeğin kusmuğunu yutması büyük bir sorun olarak görülmüyor olsa da bebeklerin yüzüstü yatırılması aslında SIDS yani ani bebek ölümü sendromunun riskini artırıyor. Amerikan Pediatri Akademisine göre bebekleri sırt üstü veya yan yatırmak sağlıklı olarak kabul ediliyor. Ancak bu durumun çok sık kusan veya buna engel olacak bebekler için uygun olmadığını hesaba katarak doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Bebeğiniz sırt üstü yattığında en rahat pozisyonda olsa da bazı bebekler bundan hoşlanmayabilir. Bu gibi bir durumda bebeğinizi yan yatırarak bir battaniye veya yastıkla sırtından desteklemeyi deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin kafa yapısı açısından da yatış pozisyonu önemlidir. Sürekli sırt üstü yatırılan bebeklerin kafa arkasında düzleşme oluşabilir. Düzleşen bölgede kelleşme olabilir. Bunun önüne geçmek için bebeğinizin pozisyonunu belirli aralıklarla değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

İlk aylar bebeğin uyku pozisyonu ile ilgilenmeniz gereken zamandır. Bebeğiniz ilerleyen aylarda kendi kendine dönmeye başlayarak kendi pozisyonunu kendi seçebilir.

Yeni doğan bebeği korumak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler