Yeni Doğan Bebeğin Hayata Alışması

Yeni doğan bebeğiniz ile kurmaya başladığınız ilişki son derece önemlidir. Ona dokunuşunuz veya gülümsemeniz aranızdaki bağı arttıracak niteliktedir. Bu sebeple elinizden geldiğince iyi hissetmesini sağlamanız faydalı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeğin Hayata Alışması

Yeni doğan bebek ile sağlıklı bağlar kurmanın yolları nelerdir?

Yeni doğan bebeğinizin sosyal hayatı sizden ibarettir. Bu sebeple aranızdaki bağ çok erken zamanlarda kurulmaktadır. Bebeğinizle aranızda geçen her durumun aranızdaki ilişkiyi geliştirdiği düşünülmektedir. Ona dokunurken ne kadar merhametli, sevgi dolu ve güler yüzlü olursanız kuvvetli bağlar kurmanız o kadar kolaylaşır.

Yeni doğan bir bebekle nasıl iletişim kurulur?

Yeni doğan bir bebeğin iletişim becerileri sınırlıdır. Bu sebeple bir şeye ihtiyacı olduğunda ağlayacaktır ki bu beceriyi de sonradan öğrendikleri bilinmektedir. Bir başka becerisi de dinlenmedir. Meme emerken ara sıra kafasını kaldırıp emmeyi bıraktığını görebilirsiniz. Bu hareket dinlenmelerine olanak sağlayan bir beceri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreci sizler anne olarak iyi değerlendirmeye çalışmalısınız çünkü yeni doğan bebeğinizin bu süreç boyunca çevresinde sizden başka ilgileneceği bir şey yoktur. İlerleyen zamanlarda etrafla ilgilenecek, uzunca bir süre çevresinde olan bitenleri tanımaya, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışacaktır. Bu süreçte küçük oyunlar oynamak günlerini doldurmaya yetecektir. Bebeğinizle eğlenceli oyunlar oynamaya çalışmanız aranızdaki ilişki için önemli noktalardan biridir. Oyuncaklar için bebeğinizin henüz çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz fakat oyuncaklar her yaş için önemlidir. Yeni doğan bir bebek, cisimleri fark edebilir ve hareketli şeyleri izlemekten keyif alabilir. Bu özelliklere sahip oyuncaklar alarak bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Yeni doğan bir bebeğin dilinin, konuşma yetisini gerçekleştirebilmek için sürekli gelişim hâlinde olduğu bilinmektedir. Kısa, derin soluk alışlarla ve uzayan soluk verişlerle konuşmaya zemin hazırladığı düşünülür. Uzmanlar, yeni doğan bir bebeğin özellikle ağlarken konuşmak için ağzının gerekli esnemeleri sağladığını belirtmektedirler.

Bebeğinizin bilişsel anlamda gelişimi 18. aya kadar oldukça ağır şekilde ilerler. Bunun yanında bebeğinizin ilk aylarında bazı bilişsel gelişmeler gösterdiği de düşünülmektedir. Bebeğiniz ağzına bir nesne dokununca emme refleksi gösterecektir fakat emdiği nesne ile doyum sağlayamayınca bu harekete devam etmez. Bu süreç boyunca bebeğiniz sürekli olarak organlarını senkronize bir şekilde çalıştırmayı öğrenmek için çabalar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0