Yeni Doğan Bebeğin Dünyayı Algılaması

Bebeklerin algıları yetişkin bir bireyden çok daha farklıdır. Cisimleri bir yetişkinin algıladığından farklı ve çok daha az detayla algılamaktadırlar. Bebeklerin algıları zaman içinde kademeli olarak gelişme gösterir.

Yeni Doğan Bebeğin Dünyayı Algılaması

Yeni doğan bebeğin algıları nasıl gelişir?

Yeni doğan bebekler öncelikle parlak ve hareketli cisimleri fark ederler. Doğumdan kısa süre sonra bebekler ancak 15-25 cm uzaklıktaki bir cisme odaklanabilmektedirler. Bu sebeple ancak kendilerine yaklaştırılan cisimleri fark edip algılayabildikleri söylenebilir.

2 haftalık bir bebeğin 45 ila 90 derecelik açıyla ve kısa süreli olarak bir cismi izleyebildiği gözlemlenmiştir. Yeni doğan bir bebek hızlı hareket ettirilen bir cismi izleyemezken 2 aylık bir bebekte bu durum çok daha gelişmiş hâldedir. Bebeklerin gözleri doğuştan itibaren ışığa duyarlıdır. Gözü rahatsız edebilecek bir ışık karşısında gözlerini kapatarak tepki gösterebilirler. Yaklaşık olarak 2 ila 4 ayı geçmeden bebeklerin cisimleri belirgin olarak göremedikleri söylenmektedir. Bir bebek ancak 2. aydan sonra annesinin yüzünü diğer yüzlerden ayırt edebilecek duruma gelebilir. 1 aylık bebeğin başının üzerinde asılı duran bir cismi fark edemediği uzmanlarca söylenmektedir. Yalnız aynı cisim hareket ettirilirse sınırlı bir alanda takip edebildiği gözlemlenmiştir. Bazı araştırmacılar yeni doğmuş bir bebeğin yeşil ile kırmızı rengi görebildiğini fakat mavi rengi görebilmelerinin daha sonraki dönemlere tekabül ettiğini söylemektedirler.

Yeni doğan bebek dünyayı nasıl algılamaktadır?

Bebekler yeni doğduklarında görmelerine nazaran çok daha iyi duyma yetilerine sahiptirler. Buna sebebi olarak, anne karnından itibaren duyma algısının geliştiği gösterilmektedir. Bebeklerin duyma yetilerinin bir yetişkin kadar gelişmiş olduğu düşünülmektedir. Bir haftalık bebeğin kendi annesinin sesini diğer seslerden ayırt edebileceği görüşü hakimdir. Fakat baba sesini ayırt etmesi daha ileriki zamanlara tekabül edebilir. Bebeğinizle konuşurken, mırıldanır yahut ninni söyler gibi konuşursanız bu onun ritim duygusunun gelişmesini sağlayacaktır.

Yeni doğmuş bir bebeğin tat alma duyusu da gelişmiştir. 1-2 günlük bir bebek bile tatlar arasındaki farkı ayırt edebilir. Yeni doğan bir bebeğin tatlı sıvıyı, acı, ekşi ya da tuzlu sıvılara tercih ettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda yeni doğmuş bir bebek annesinin kokusunu yaklaşık 1 hafta içerisinde algılayabilir. Özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerin anne kokusunu daha erken fark edebildikleri düşünülmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0