Yeni Doğan Bebeği Korumak

by Bebek Melekleri

Yeni doğan bebeği korumak gerekir. Gebeliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren aranıza yeni katılan minik bir bebek için her şeyin çok güzel olmasını istersiniz. Onun mutlu ve güvende olması için elinizden gelenin en iyisini yapmak için uğraşırsınız.

Bebeğiniz özellikle doğduğu ilk aylarda size tamamıyla muhtaçtır. Bir bebeği korumak ve kollamak ebeveynlerin başlıca görevidir. Ancak bebeğiniz sandığınız kadar hassas değildir. Bebekler yeni karşılaşacakları dünyaya, hazırlıklı olarak gelirler. Hazırlıklı olsa da yetileri sınırlı olduğu için tehlikelere açıktırlar.

Yeni doğan bebeği nasıl korursunuz?

Bebeğinizin bakımı, taşınması, beslenmesi gibi birçok konuda bazı noktalara dikkat etmeniz bebeğinizi kazalardan korumanıza olanak sağlayacaktır. Bebeği korumak için ilk kural, kendini savunamayacak kadar küçük olduğu için onu gözünüzün önünden ayırmamaktır. Bu durum bir zaman sonra gereğinden fazla bir kontrol hâline dönüşebileceğinden bu sorumluğu ebeveynler ve bebek bakıma yardımcı kişiler arasında paylaştırmak yararınıza olacaktır.

Bebeğinizin küçük bir yenidoğan olduğunu ve çevresindeki durumlara alışmaya çalıştığını unutmayın. Anlayışlı ve ilgili olmaya, evinizi onun için uygun hâle getirmeye özen gösterin. Böylelikle uyum sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu süreçte ne kadar eğitimli olursa olsun evcil hayvanınızla veya küçük yaştaki kardeşiyle yalnız bırakmamaya özen gösterin. Çocuklar bir yetişkin gibi düşünmek konusunda yeterli olmadıkları için henüz olgunlaşmamış 14 yaş altı bir bakıcıya çocuğunuzu emanet etmeyin. Bebeğinizi hiçbir zaman evde veya arabada yalnız bırakmayın.

Bebeğinizi boğulma gibi kazalara karşı korumak için yaşadığınız çevreyi buna uyumlu hâle getirebilirsiniz. Örneğin bebeğin emziğinin zincirini pusete, karyolaya veya bebeğinizin giysisine asmak bebeği riske atacaktır. Yeni doğanlar için geçerli olmasa da bebeğinizin erişebileceği yerlerde boğulmasına, yutmasına ve tehlikeye girmesine sebep olacak eşyaları bırakmamaya ekstra özen gösterin.

Bebeğinizin uyku pozisyonu, beslenmesi, banyo alışkanlıkları, sıcaklık dengesinin korunması gibi konular hakkında gerekli bilgileri önceden öğrenerek bakım sürecine başlarsanız bu olası riskleri ortadan kaldırmayı kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin banyo için uygun bir küvet kullanmak, yeterli sıcaklık derecesini bilmek, tutuş pozisyonu hakkında bilgi sahibi olmak panik olmadan hareket etmenizi kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizle yolculuk yaparken güvenliği için neler yapmanız gerektiğini araştırmanız ve eviniz gibi aracınızı da ona uygun hâle getirmeniz gerekir. Bebeği araçta taşımak için muhakkak önerilen emniyetli bir araç koltuğu kullanın.

Bebeğiniz sizin korumanız altındadır ve onu olası kazalara karşı korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Gerekli bilgi birikimiyle bebeğiniz için olası tehlike risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde duyma ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler