Yeni Bir Hamilelik için Hazırlık Nasıl Yapılır

by Bebek Melekleri

Yeni bir hamilelik için hazırlık konusunda kafanızda şüpheler olabilir. Bir çocuğa sahip olan ve başka bir bebekle ailelerini genişletmek isteyen ebeveynler için hangi zamanın uygun olduğunu tespit edilebilir ve hamilelik sürecini kolaylaştıracak bazı yöntemler tavsiye edilebilir.

Bazı uzmanlara göre çocuk sahibi ailelerde annenin hamile kalması için en az bir yıl beklemek idealdir. Daha sık aralıklarda doğan çocuklarda anne veya bebek açısından çoğu zaman bir sıkıntı yaşanmamıştır ancak en az bir yıl gebeliğe ara vermek annenin vücudunun tekrar normal seyrine dönmesi ve güç toplaması için gereken zamanı karşılar. Özellikle daha önceki bebek sezaryen yöntemiyle doğduysa en az bir yıl beklemek büyük avantaj sağlayacaktır. Bir yıldan az aralıklarla doğan çocuklarda, büyük çocuğun beklenen ilgiyi görmediğini hissetmesi ve kıskançlık gibi bazı durumların ortaya çıkması daha kolay olabilir. Çoğu uzman iki doğum arasındaki sürenin iki ila dört yıl arasında olmasının ideal olduğunu söylemektedir. Ancak yeni bir bebeğe sahip olmak için uygun zamanın ne zaman olduğuna en iyi eşiniz ve siz karar verebilirsiniz.

İki kardeş arasındaki yaş farkının bir yıldan daha az olması kimi durumlarda da avantaj yaratabilir. Yaş farkının az olması durumunda çocuklar, yaşları biraz ilerlediğinde birbirleriyle vakit geçirmekten hoşlanabilir, ilgi ve istekleri aynı yönde gelişirse hem siz ebeveynler için hem de çocuklarınız için keyifli, faydalı durumlar ortaya çıkabilir.

Yeni bir hamilelik için hazırlık nasıl yapılır?

Tekrar hamile kalıp yeni bir bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz doktorunuza danışarak gerekli tavsiyeleri almanızda fayda olacaktır.

Gebe kalmadan önce, hamilelik için vücudunuzu hazırlayabileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. Hamile kalmak için gerekli beslenme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olarak eşinizin ve kendinizin beslenme alışkanlığını bu yönde değiştirebilirsiniz.

Eğer fazla kilolara sahipseniz ideal kilonuza gelmeye çalışın. İdeal kilonuzdaysanız bunu korumaya ve çeşitli egzersizlerle vücudunuzu hamileliğe hazırlamaya çalışabilirsiniz. Ancak hamile kalmaya çalışırken sıkı bir rejim yapmaya başlamamalısınız.

Hamile kalmaya çalıştığınız dönemde fazla alkol tüketiminden kaçınmalı, hatta alkol kullanıyorsanız tamamen bırakmalısınız. Hem eşiniz hem de siz sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmak hem hamile kalmanız hem de başka sağlık sorunları yaşamamanız için büyük avantaj sağlayacaktır.

Kullandığınız doğum kontrol hapı gibi doğum kontrol yöntemlerini hamile kalmayı planladığınız dönemden iki veya üç ay önceden bırakmalısınız.

Aşırı stres, hamile kalmak için dezavantajlı bir durum oluşturur. Hayatınızdaki stresli ve gergin durumlardan kurtulmaya çalışın.

Doktorunuza danışarak hamile kalmak için kendinize en uygun durumları yaratabilirsiniz.

Bebeklerin ateşini doğru değerlendirmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler