Yemekte Obsesif Davranışlar

Çocuğunuz tabağındaki yemeklerin birbirine değmesinden veya birbirine karışmasından hoşlanmıyor ve yemiyorsa bu onun yemek konusunda obsesif (takıntı) eğilimi olduğunu gösterir. Ama merak etmeyin bu geçici bir durumdur.

Yemekte Obsesif Davranışlar

Çocuklar neden yemek yerken takıntılı bir davranış sergiler?

Çocuğunuz önüne yan yana konulan yemeği birbirine geçmesinden veya karışmasından hoşlanmıyor ve yemeyi reddediyorsa izlenecek bazı alternatifler yollar vardır. Öncelikle çocuğunuzun önüne koyacağınız bu üç çeşit besini ayrı tabaklara koyup önüne koymayı deneyin veya bölünmüş tabaklarda servis edin. Çocuğunuzun sizi yönlendirdiğini düşünerek ters tepkiler vermeyin bu davranışını zamanla beraberce atlatacaksınız. Çocuğunuzun suyuna gidin ve ona anlayışla yaklaşın ki bu takıntı hali ondan kalıcı değil geçici olsun.

Bazı çocukların ise şöyle bir takıntısı da olabilir; kırık bir kurabiye, kırık bir kraker, ezilmiş muz gibi bir tarafı noksan veya diğer tarafı tam diğer tarafı daha değişik görünen bazı besinlere de değişik tutum gösterebilirler. Bu tip davranışlar çocuğunuzda kontrol arzusu alışkanlığı yaratabilir. Bu davranışına yardımcı olmak adına çocuğunuz için alışveriş yaparken daha dikkatli olmanızda fayda var.

Ancak bir önemli hususta hatırlatma yapalım; çocuğunuz kendisine verilen çubuk krakerleri veya kurabiyeleri kendisi kırıp ufalıyorsa, yerine yenilerini vermeyin. Bu tür davranışını onaylamadığınızı bilmesini sağlayın ve bu davranışının sonuçlarına katlanması gerektiğini gösterin. Bu tür bir davranışta sonuçları görmesi gerekir ve onun için öğretici olmakla birlikte obsesif tutumuna karşı kırıcı ve caydırıcı olur.

Çocuğun yemek takıntısıyla nasıl baş edilir?

Çocuğunuzun yemek takıntısıyla baş edebileceğiniz bir başka tavsiye olarak, çocuğunuz yemek yerken ona güzel hikâyeler anlatarak önündeki karışmış yemekten odağı çekip hikâyeye yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. Sizi dinlerken konsantrasyonunu tamamen size yöneltecek, tabaktaki karışık durumu daha az takıntı haline getirecektir. Bunu alışkanlık haline getirir sofrada çocuğunuza kısa hikâyeler veya günlük işlerden bahsederseniz zamanla çocuğunuz bu takıntıdan yavaş yavaş uzaklaşacaktır ve takıntısından vazgeçecektir. Tabi bunun için en büyük destekçisi siz olmalısınız ve onu yemek yerken yalnız ve ilgisiz bırakmamalısınız.

Yemek takıntısı her çocukta değişiklik gösterebilir. Kimisi anlattığımız örnekteki gibi davranabilirken kimisi de başka başka tutumlar ve takıntılar sergileyebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0