Yemek Seçen Çocuk

Çocuklar genellikle yeni lezzetlere karşı tepkilidir. Her gün aynı şeyi yemek bir yetişkini mutlu etmeyecek olsa da bir çocuk için bu durum tam tersidir. Çocuğunuz sadece belirli besinleri seçip yiyorsa çeşitliliği artırmak için bazı taktikleri deneyebilirsiniz.

Yemek Seçen Çocuk

Çocuk yemek seçiyorsa ne yapmalıyız?

Çocuklar genel olarak değişime karşıdır. Alışkanlıklarının dışına çıkmaktan hoşlanmazlar. Bu durum yemek yemek açısından değerlendirildiğinde alışılmış kısıtlı bir yemek içeriğini sürekli olarak tüketme durumu olarak gözlemlenebilir. Büyüdükçe bu durum yavaş yavaş değişecektir. Ancak çocukların gelişimlerinin en önemli dönemlerinde yalnızca bazı besinleri tüketmesi ve diğerlerini sürekli reddetmesi yetersiz beslenme sorununu beraberinde getirebilir.

Çocuğunuz kısıtlı besinler tüketiyorsa ona müdahale etmeden önce yediği kısıtlı besinlerin içeriğini kendiniz kontrol altında tutmayı deneyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz makarnayı çok seviyorsa ve sürekli makarna yemek istiyorsa ıspanaklı, domatesli veya tam tahıllı makarnaları denemesini sağlayabilirsiniz. Makarnayı haşladığınız suya kemik suyu ilave etmek de farkında olmadan vitamin almasını sağlayacağı için hem sizi hem çocuğunuzu memnun edebilir. Köfte de çocukların favori besinlerindendir. İçeriğine çeşitli sebzeleri eklemek köfteyi çocuğunuz için daha besleyici hâle getirecektir.

Yemek seçiyorsa çeşitliliği arttırmak çözüm olabilir mi?

Yemek seçiyorsa seçtiği yemeklerin çeşitlerini beslenme programına dâhil etmeyi deneyebilirsiniz. Ekmek seven bir çocuğa peynir yedirebilmenizin yolu bazen basit bir tosttur.

Çocuğunuz yemek ayırdığı için ona ayrı, ailenin diğer üyelerine ayrı yemek hazırlıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda çocuğunuza sürekli reddediyor olsa da hazırladığınız yemekten her seferinde teklif edin. Bir gün pes ederek uzattığınız bir kaşık ıspanağı yiyebilir ve lezzetli olduğunu düşünebilir. Yediğiniz yemekler ne kadar çeşitli olursa çocuğunuz o kadar farklı yemeği tanıma fırsatı bulur. Bu yüzden kendiniz de tek tip bir düzende beslenmek yerine çocuğunuza örnek olmak için programınıza yeni yemekler dâhil edin.

Çocuklar besinleri sadece tadarak veya koklayarak tanımaz. Yemeğine dokunmak ve incelemek istiyorsa ona izin verin. İlk defa gördüğü bir yemeği nasıl yaptığınızdan bahsedin hatta ona yemek yaparken size yardım etmesi için fırsat verin. Yemek yapma sürecine katılması yemeği yeme isteği uyandırabilir.

Eğer çocuğunuz tüm çabalarınıza rağmen hâlâ kahvaltıda reçel ve ekmek akşam yemeğinde de makarna yemek gibi kısıtlı tercihlerde bulunuyorsa endişe etmeyin. Sağlık açısından bir sorun ortaya çıkmadığı sürece çocuğunuz büyüdükçe yemek zevki de gelişecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0