Yemek Konusunda İsteksiz Çocuğu İkna Etme Taktikleri

Bazen anne ve babaların besin değeri yönünden ne kadar mükemmel yiyecekler hazırladığının hiçbir önemi yoktur. Çünkü bazı çocuklar yemek konusunda isteksiz olabilir. Bu durum ebeveynleri oldukça zorlasa da bununla baş etmenin bazı yöntemleri vardır.

Yemek Konusunda İsteksiz Çocuğu İkna Etme Taktikleri

Çocuk yemek yeme konusunda isteksizse ne yapmak gerekir?

Çocuğunuz yemek konusunda çok isteksiz ve mızmız davranıyorsa bunun sebebi sizin belirlediğiniz öğünlerde acıkmaması olabilir. İştah kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir durumdur. Her çocuktan aynı iştah düzeyine sahip olmasını beklenemez. Çocuğunuzun yemek saatlerini onun acıkma düzenine göre planlarsanız bu sayede yemeğe daha istekli olduğunu görebilirsiniz. Yemek yemek konusunda ihtiyaçları doğrultusunda bir düzen oluşturmak yemek yeme alışkanlığı kazanması konusunda da yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz yemek yeme konusunda ne kadar isteksiz de olsa karnı mutlaka acıkacaktır. Besin ihtiyacı ortaya çıktığında besin değeri yüksek yiyecekler sunmanız doymak için iştahla yemesiyle sonuçlanabilir. Yetersiz beslenme sorunu yaşamamak için çocuğunuzun karnı acıktığında yalnızca doyması değil neyle doyduğu da oldukça önemlidir.

Yemek yemek çoğu çocuk için sıkıcı bir aktivitedir. Bir de üstüne rahatsız bir yemek ortamı ve ısrarcı ebeveynler eklenince çocuk için iyice dayanılmaz olabilir. Bu sebeple çocuğunuz mızmızlık yapabilir. Çocuğunuzun beslenme sırsında stresten uzak ve konforlu bir ortam oluşturduğunuzdan emin olun. Yemek istemediği besinler konusunda ısrarcı olmak çocuğunuzda strese sebep olabilir.

Etrafındaki dikkat dağıtıcı öğeler de çocuğunuzun yemeğe karşı ilgisiz olmasına sebep olabilir. Bu sebeple eğer TV karşısındayken veya video izlerken yemek yediriyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçin.

Çocuğunuz yemek yerken onu özgür bırakın. Bir şeyleri elle yemek istemesi sizin için bir kâbus da olsa biraz rahatlayın. Gerekli hijyen şartlarını sağladıktan sonra ona fırsat verin. Çocuğunuz kendi kendine istekli olarak yemek yeme alışkanlığı kazandıktan sonra sofra kuralları konusu için size bolca vakit kalacaktır. Ayrıca çocuklar kendi kendilerine yemek yerken epey yavaştır. Yemek yemesi için ona vakit tanıyın.

Yetersiz beslenme sorunu yaşamamak için ne yapmak gerekir?

Çocuğunuz seçici davranmak konusunda ısrarcıysa ona iki faydalı besin sunun. Bir tanesinin daha iyi olduğunu düşünerek kendi kararı olduğu için sorun çıkarmadan yiyecektir. Ayrıca tüm besinleri ayrı ayrı sunmanız çocuklar için çok daha iyidir. Genellikle karışık görünümlü yemekler çocuklar tarafından tercih edilmez.

Çocuğunuz yemek yemek konusunda hevesli değilken bir de karşısına büyük porsiyonlar çıkarsa iyice hevesi kaçabilir. Bu yüzden onun hoşuna gidecek küçük porsiyonlar hazırlayın. Yemek yemeği daha eğlenceli hâle getirmek için çocuğunuzu şaşırtacak sunumları da deneyebilirsiniz.

Yemek konusunda mızmız davranan bir çocuğunuz varsa çok fazla ısrarcı olmak olumsuz etki yaratabilir. Bu yüzden sevdiği şeyleri keşfederek ısrarcı olmadan yeni şeyler denemesi için teşvik etmeyi denemelisiniz. Yemek yemeyi sevmeme durumunun sonucu olarak bir gelişim geriliği gözlemlediyseniz bu konuyu doktorunuza danışın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0