Yeme Alışkanlıkları

Çocuğunuz yemek mi seçiyor? Sağlıklı besinleri çocuğunuza sorunsuz bir şekilde nasıl verebilirsiniz? Bunların cevabını öğrenmek istiyorsanız gelin makalemize bir göz atın.

Yeme Alışkanlıkları

Çocuğunuz yemek seçiyorsa ne yapmalısınız?

İnsanların damak zevkleri bilindiği üzere birbirinden farklıdır. Sadece çocuklar değil yetişkin insanlar da yemek konusunda seçici davranır. Böyle bir durumda aynı seçiciliği sadece çocuk oldukları için onlardan beklememek oldukça yanlıştır. Her şeyin tadına bakmak istediğimiz yaklaşık iki yaşlarında, bazı tatları zihnimize olumsuz olarak kodlarız fakat zamanla ön yargılarımızdan kurtularak tatlarını sevebiliriz. Çocuğunuz bir yemek çeşidini ilk tattığında sevmemiş olabilir hatta bunun için tatmasına bile gerek olmayabilir, sadece görüntüsü veya kokusuyla değerlendirip yemek istemeyebilir. Bu durumu garip karşılayıp çocuğunuza olumsuz yönde bir yaklaşım ya da o yemeği yemesi için herhangi bir zorlama yapmamanız gerekir. En nihayetinde, çocuğunuz da sizin gibi zamanı geldiğinde o hiç sevmediği yiyecekleri bir gün tadacak ve belki de daha önce neden sevmediğine anlam veremeyecektir. Her şeyden önce bilinmesi gereken, bir çocuğun değişime ayak uydurma sürecinin oldukça zor olduğudur.  Bu iki yaşında da olsa üç ya da dört yaşında da olsa aynı olacaktır. O yüzden sırf çocuğunuz, hayatına yeni bir şey girdiğinde onu reddediyor diye ona kızmayın. Aksine onun bu konuda yanında olmanız, ileride olumlu sonuçların dönüşüne olanak sağlayacaktır. Sevmediği bir yemekle haftada birden fazla kez karşılaşırsa ve onu bu yemeği yemesi için zorlamazsanız, zamanla bu yemeği göre göre alışmaya başlayacaktır.

İki yaşına giren çocukların beslenmelerinde olmazsa olmaz bazı besinler vardır. Bunlardan biri tahıldır. Bu yaştaki çocukların günde en az 30 gram tahıl tüketmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmeniz için çocuğunuza yarım su bardağı arpa, pirinç, buğday üçlüsünden verebilirsiniz. Çocukların gün içinde tüketmesi gereken besinlerin arasında sebze de olmalıdır. Bunu da bir adet büyük yeşil dolmalık biber, bir büyük domates, bir su bardağı fasulye ya da üç adet orta boy havuçla sağlayabilirsiniz. Elbette gün içerisinde süt ve süt ürünleri de tüketmesini ihmal etmemek gereklidir. Bunun için de en az bir su bardağı süt, altmış gram beyaz peynir ya da en az bir su bardağı yoğurt tüketmesi gereklidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0