Yaygın Gelişimsel Bozuklukta Alternatif Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

Yaygın gelişimsel bozuklukta özel eğitimin yanı sıra ailenin de tedaviye katkısı büyüktür. Ebeveyn, çocuğundaki bozukluğu zor kabul etse de sonunda bu duruma alışır ve tedavi yöntemleri arar.

Yaygın Gelişimsel Bozuklukta Alternatif Tedavi Yöntemleri Var Mıdır?

Yaygın gelişimsel bozukluğa sahip çocukların tedavisi nasıl yapılır?

Yaygın gelişimsel bozukluğa sahip çocukların tedavisinde, özel eğitimin yanı sıra anne ve babaya düşen görev de önemlidir. Ebeveyn, çocuklarının problemini anlayarak ona uygun bir doktor ve özel eğitim uzmanıyla işbirliği içinde olmalıdır. Belirlenen eğitim yöntemine devamlılık da ancak ebeveyn tarafından sağlanabileceği için, planı ebeveynin çizmesi gerekir. Ebeveyn sadece eğitimle yetinmeyip eğitim dışındaki zamanlarda da çocuğuyla eğitim yöntemlerini tekrarlamalıdır. Yine ebeveyn, çocuklarını yuvaya vererek ya da televizyon gibi tekdüze uyarıcıları ortamdan kaldırarak çocuğun sosyalleşmesine yardımcı olmalıdır.

Yaygın gelişimsel bozuklukta alternatif tedavilerin olup olmadığı da araştırmalar kapsamındadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda diyet, kan değişimi, hiperbarik oksijen tedavisi, yunuslarla eğitim, ata binmek gibi alternatif yöntemlerin bilimsel etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

Otizmin tedavisinde zaman zaman farklı testlerin uygulanabileceği söylenir. Bunların arasında Candida ve Ağır Metal Testi’nin faydalı olabileceği düşüncesi yaygındır. Fakat yapılan araştırmalarda bu testlerin otizm için geçerli olan bilimsel araştırma ve bulgularla kanıtlanmadığı görülmektedir. Bunların dışında otizmi yenmek amaçlı bazı iğnelerin var olduğu söylenmektedir. Eğer ebeveynler bu tip bir iğneyi yaptırmayı düşünüyorlarsa, dolandırıcılık ihtimaline karşılık, doktorlarına başvurmalılardır. Maalesef bazen alternatif tedavi yöntemleri başlığı altında ticari oluşumlarla karşılaşma durumu yüksektir.

Yaygın gelişimsel bozukluğa sahip çocukların ebeveynlerini, bu bozukluğu öğrendikten sonra zor ve sabır gerektiren bir süreç bekler. İlk başlarda kendisini çaresiz ve yalnız hisseden ebeveyn, bu haberi aldıktan sonra durumu inkâr edebilir. Bu bir savunma mekanizmasıdır, bilinçli yapılmaz. Ebeveynler, sadece o anı görmezden gelerek durumu ortadan kaldıracaklarına inanırlar.

Bu hastalığın alternatif tedavisi var mıdır?

Çocuklarında ortaya çıkan bu bozukluğu kabul eden bazı ebeveynler doktor doktor gezerek ve en iyi özel eğitimciyi bulmaya çalışarak bu durumu yeneceklerine inanırlar. Bu süreçte etraflarında olan herkese öfke saçabilirler. Çocuklarında istedikleri gelişmeyi göremedikleri zaman ise artık bir küskünlüğe girerek ümitsiz olurlar, tedaviyi yarıda bile bırakabilirler. Bu aşamanın sonrası artık aydınlanma evresidir. Ebeveyn duruma alışır, eğitime devam eder. Çocuğun olduğu kadar kendi hayatına da sarılmaya başlayan ebeveyn, çocuğunun umut içinde ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0