YAYGIN ANKSİYETE (KAYGI) VE PANİK BOZUKLUĞU

Yaygın anksiyete (kaygı) ve panik bozukluğu genellikle psikolojik problemlerle birlikte veya akabinde meydana geldiği görülmektedir. Aile içinde yaşanan travmatik olayların bu durumlara sebep verebildiği bilinmektedir.

YAYGIN ANKSİYETE (KAYGI) VE PANİK BOZUKLUĞU

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Panik bozukluk, tekrarlayan ve aniden gelen panik ataklarla birlikte, kişinin öleceğini, çıldıracağını veya kontrolünü kaybedeceğini düşünmesine sebep olan ve davranışlarında değişikliğe yol açan durumlardır. Paniğin geldiği ilk on dakika içerisinde korku ve paniğin en üst seviyeye çıktığı ve somatik belirtilerin bariz bir şekilde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Somatik belirtiler nefes daralması, kalp hızında artma, göğüs daralması, boğulma hissiyatı, baş dönmesi, uyuşma ya da karıncalanma, terleme, titreme ve bulantıdır. Bilişsel belirtilerse ölüm, çıldırma ve kontrolünü kaybetme korkularıdır.

Çocuğunuz panik atakla birlikte çarpıntı duyuyorsa, doktoruna götürmeniz önerilmektedir. Bu durum ciddi bir tehlikeye işaret olabilir. Genellikle tedavi yöntemi olarak bilişsel davranışçı terapide nefes egzersizi, gevşeme, kendini olumlu yönlendirme ve pozitif olma yöntemleri uygulanmaktadır. Kimi zaman ilaç tedavileri de kullanılmaktadır ve genel olarak bu tedavinin işe yaradığı görülmektedir.

Bir başka kaygı hastalığı olan yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu, gerçekçi bir kaygı olmayışı yönünden ve kaygılanma durumunun çok uzun süreler devam etmesi dolayısı ile gelişimsel süreç içerisinde yaşanan kaygılı olma durumundan ayrılmaktadır. Çocukluk ve ergenlikte karşımıza çıkan yaygın anskiyete bozukluğu genellikle kendini yeterlilik ve onay görme kaygıları olarak göstermektedir. Gelecek ile ilgili olaylar ya da aşina olunmayan ortamlar diğer kaygı nedenleridir. Yaygın kaygı bozukluğuna yakalanan çocuklar genellikle toplum kurallarına sıkı sıkıya bağlı ve mükemmel olma telaşı içerisindedir.

Panik bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğu olan çocuklar genellikle yetişkinler tarafından, inatçı ve olaylar üzerinde esnek davranmayan çocuk olarak tanımlanır. Bu kaygı durumlarının sürekli olarak başka kişilerce yatıştırılması gerekmektedir ve bu sadece bir süreliğine işe yaramaktadır. Bu rahatsızlığa rastlanan kişilerin baş ağrısı, karın ağrısı yaşadığı ve uykuya dalmakta zorlandığı gözlemlenmiştir. Bir olaydan önce kaygının boyutuyla paralel olarak aşırı gerginlik yaşadıkları, sinirli ve heyecanlı oldukları belirtilmektedir.

Bu kaygı bozukluğunun tıbbi vakalardan ayırt edilmesi gerekmektedir. Fiziksel belirtileri fazla gösteren çocukların tıbbi yardım amaçlı doktorlarına gözükmeleri önem arz etmektedir. Özellikle erken yaşlarda aşırı kafein alımlarının sorgulanması böyle bir durum varsa kafein kullanımının azaltılması sağlıklı olacaktır. Tedavi yöntemi olarak bilişsel davranışçı terapilerin kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda ilaç kullanımının da anksiyete bozukluğunu tedavi ettiği görülmektedir. Ancak uzman tarafından istenmediği sürece ilaç kullanılmamalıdır.

RESİMDEN ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ ANLAMA ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
156
dislike
0
love
0
funny
109
angry
0
sad
0
wow
247