BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLARLA OYNAMASINI SAĞLAYIN

Bebekler fiziksel gelişimlerinde olduğu gibi zihinsel gelişimleri için de yenilikleri ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz yeni beceriler kazandıkça, oynadığı oyunların ve oyuncakların da ona uyum sağlaması gerekir. Çocuğunuzun gelişimini sağlıklı devam ettirebilmesi için hangi oyuncakların onun yaşına uygun olduğunu bilmeniz önemlidir. Yaşa uygun oyuncak seçimi nasıl yapılır gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLARLA OYNAMASINI SAĞLAYIN

Yaşa uygun oyuncak seçimi nasıl yapılır?

Bebekler doğdukları andan itibaren hızlı bir gelişim sürecine girerler. Bu süreçte hem fiziksel hem de zihinsel beceriler kazanırlar. Bebekler fiziksel olarak sürekli bir gelişim içindedirler, bu yüzden sık sık kıyafetlerinin yenilenmesi gerekir. Çocukların zihinsel gelişiminde de benzer şeyler gereklidir. Bebeğinizin mevcut becerisini geliştirebilmesi ve yeni beceriler kazanabilmesi için birlikte oynadığınız oyunları ve oyuncakları da yaşına uygun bir şekilde değiştirmeniz gerekir. Çocuğunuzun gelişimini sağlıklı yürütebilmesi için yaşına uygun oyuncakları bilmeniz önemlidir.

26 haftalık bir bebek, nesnelerin birbirleri arasındaki ilişkiyi çözmeye başlar. Cisimlerin birbirleri arasındaki mesafeyi ve birbirlerine göre konumlarını daha net algılayabilir. Bunun dışında seslere de daha duyarlı hâle gelmeye başlar. 26 haftalık bir bebek, çevresinde konuşulan bazı kelimelerin anlamlarını bilebilir ve bu kelimelere tepki gösterebilir. Bebeğinizde buna benzer durumlar gözlemliyorsanız, ona bu yeni becerileri geliştirmesi için uygun oyuncaklar seçmeye başlayabilirsiniz. Bunun için bebeğinize sürekli yeni oyuncak almanız gerekmez. Evinizde ve mutfağınızda bulunan bazı malzemeler de bebeğiniz için oyuncak işlevi görebilir. Böylece sürekli yeni oyuncak alarak ekonominizi zedelememiş olursunuz. Çocuğunuzun nesneler arasındaki ilişkiyi daha rahat kavrayabilmesi için çeşitli kutular kullanabilirsiniz. Bebeğiniz bu kutuların içine oyuncaklarını koyabilir ve daha sonra onları geri çıkarabilir.

Kutuyu ters çevirerek bebeğinize ait bir oyuncağı bunun altına saklayabilir ve çocuğunuzdan onu bulmasını isteyebilirsiniz. Saklambaç oynarken dolapları ve kapıları kullanabilirsiniz. Fakat bunlarla oynarken bebeğinizin can güvenliğine dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun ses çıkarabilmesi için kırılmayan saklama kapları, küçük tavalar ve tahta kaşıklar ayırıp bunları çocuğunuza verebilirsiniz. Bebeğinizin banyo yaparken oyalanmasını sağlamak için plastik oyuncaklar ve şişeler kullanabilirsiniz. Mutfakta bulunan plastik huni ve süzgeç gibi malzemeleri sterilize ettikten sonra küvette taşıyabilirsiniz.

Bebekler bu dönemde, seslere karşı daha duyarlı olduklarından küçük müzik aletleri alabilirsiniz. Hareket ettirildiğinde ses çıkaran çeşitli oyuncaklar bebeğinizin hoşuna gidebilir. İçerisinde çıngırak bulunan toplar ya da balonlar da bebeğinizin ilgisini çekecektir. Fakat bebeğiniz bu dönemlerde, kendi hareketlerini kontrol edebildiği için evin içinde tehlike oluşturabilecek eşyalara karşı güvenlik önlemleri almanız gerekebilir.

BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLER KAZANDIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0