Yardımsız Beslenmek

Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde beslenme alışkanlıkları konusunda pek çok şeyi öğrenmiş olabilir. Biberonunu, kaşığını veya bardağını tutarak beslenmesini kendi başına sürdürecek yeterliliktedir. Ancak bazen bebekler büyüdüklerini kabullenmekten hoşlanmazlar ve başaramıyormuş gibi davranırlar.

Yardımsız Beslenmek

Bebek yardımsız beslenmek istiyorsa ne yapılmalı?

Genellikle katı gıdaya geçiş sonrasında bebekler ellerini kullanarak bazı besinleri kendileri yiyebilir. İlerleyen aylarda kulplu suluklar veya biberon gibi araçları kendisi rahatça kullanacak kabiliyete erişmiş hâlde olurlar. Bir yaşına gelmiş bir bebek yemek araç gereçlerini bir yetişkin kadar profesyonel olmasa da başarıyla kullanabilir. Yemeğini döke saça da olsa kendi yiyebilecek yeterliliğe ulaşmıştır. Ancak bazı anne ve babalar çocukların bir şeyleri dökmesinden, bu biçimde yavaş yemesinden veya üzerini kirletmesinden rahatsız olarak müdahale etme eğiliminde olabilir. Çocuk için anne ve baba tarafından beslenmek daha konforlu olduğundan bu duruma hemen uyum sağlar ve kendi beslenmeyi reddeder. Çocuğunuza yemek sırasında müdahalede bulunmanız, bebeklik konforundan kopamama durumuyla ve kendi kendini beslemek istememesiyle sonuçlanabilir.

Çocuğunuz kendi başına yemek yemeyi reddediyorsa onu zorlamamalısınız. Yapacağınız zorlamalar bu konudaki inadını kuvvetlendirerek uzun bir süre devam etmesine neden olabilir. Bunun yerine kendi beslenmeyi tercih ettiğinde çocuğunuzu tebrik etmeyi ve cesaretlendirmeyi deneyin. Bu durumdan hoşlandığınızı ona belli edin. Çünkü çocuklar ebeveynleri tarafından onaylanmayı oldukça önemser.

Çocuğunuz kendi başına yemek yemeyi reddediyorsa ne yapmalıyız?

Kendi beslenmeyi reddeden bir çocuk bunu önüne koyduğunuz besinlerden hoşlanmadığında yapabilir. Bunun için sevdiği yiyecekleri vermeyi deneyebilirsiniz. Eğer özellikle sevdiği bir besin varsa bunu vereceğiniz besinin içine karıştırabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz muz seviyorsa, yoğurt yemeyi reddettiği zamanlarda ona muzlu yoğurt karışımı vermeyi deneyebilirsiniz. Sevdiği besinleri kendisi yemek konusunda istekli hâle gelebilir. Verdiğiniz besinlerin porsiyonları büyük olduğu için yemekte zorlanıyor da olabilir. Ayrıca yemek yerken araç gereç kullanmak bir yaşında bir bebek için çok yeni bir durumdur. Eğer çocuğunuz çorbasını kaşıkla içmekte zorlanıyorsa bunu sizin yapmanız gerekebilir. Bu gibi bir durumda çorbayı bir bardakla içmesini sağlamak, tost, börek gibi besinleri küçük dilimler hâlinde vermek beslenmesini kolaylaştıracağı için kendi kendine yiyebilecektir.

Tüm çabalarınıza rağmen bebeğiniz sizin beslemeniz konusunda ısrarcıysa bir süre daha beslemeye devam edin. Bebeğinizin bebeklik konforunun tadını çıkarmasına müsaade etmek inatlaşmaktan çok daha iyi bir seçenektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0