Beynin Sağ ve Sol Lobunun Yaratıcılık Üzerindeki Etkisi

by Bebek Melekleri

Yaratıcılık çocuklar için doğal bir süreçtir ayrıca bu durum beynin fonksiyonlarından biridir. Yaratıcı düşünebilmek için beynin sağ ve sol lobu birbiriyle iletişi hâlinde çalışabilir.

Beynin sağ ve sol lobunun yaratıcılık üzerine etkisi nedir?

Çocuklar için yaratıcılık doğal bir süreçtir ve bunun için ek bir çaba harcamaları gerekmez. Çevreyi yetişkinlerden daha farklı algılayıp yorumlamaları, onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Yaratıcılığın ortaya çıkması ve kalıcı hâle gelmesi için çocukların kendilerini ifade edebilmeleri gerekir. Böylece çocuklar yaratıcı düşüncelerini yansıtabilir ve bunlar üzerinde pratik yapabilirler.

Yaratıcılık beynin işlevlerinden bir tanesidir. Yaratıcılığı anlayabilmek için ilk önce beynin yapısını ve nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Böylece ebeveyn olarak çocuğunuzun yaratıcılığına destek olurken aldığınız kararların çocuğunuzun beyninde nasıl işlendiğini tahmin edebilirsiniz. Beyin sağ ve sol olmak üzere iki ana lobdan oluşur. Bu loblar korpus kallosum adı verilen bir bağla birbirine bağlıdır. Bu bağ sayesinde iki farklı lob birbiriyle iletişime geçebilir. Beynin sağ ve sol loblarının kendilerine ait görevleri vardır. Sol lob mantıksal ve analitik düşünceyle ilgilenirken sağ lob daha duygusal ve yaratıcı düşüncelerle ilgilenir. Sağlıklı duygu ve düşüncelere sahip olabilmek için beynin iki lobunun dengeli bir şekilde çalışması gerekir. Bazı durumda bu loblar birbirleri üzerinde üstünlük sağlayabilir ya da gerektiği durumlarda görev değişimi yapabilirler.

Yaratıcılığı anlamak için ne yapmak gerekir?

Çocukluk yıllarından itibaren yapılan etkinlikler, hangi lobun daha aktif olacağını belirlemekte etkili olur. Yaratıcı düşünceyi destekleyen etkinlikler beynin sağ lobunun aktif olmasını sağlarken, mantıksal ve fiziksel faaliyetler beynin sol lobunun daha aktif olmasını sağlayabilir. Beynin hangi lobunun aktif olduğu, çocuğun düşünce biçimini de etkileyebilir. Mesela ailesini çizmeye çalışan bir çocuk beyninin sol lobunu aktif olarak kullanıyorsa, çizdiği resimdeki karakterler gerçek hayattakilerle örtüşür. Babası annesinden daha uzun çizilir. Kendisinden büyük kardeşi varsa çocuk bunu da kendinden büyük resmedecektir. Fakat çocuğun sağ lobu daha aktif ise işin içine duygular karışabilir. Çocuk kardeşinden daha uzun olabilmek için kendisini uzun resmedebilir. Bunun yanında resme detay da katabilir. Örneğin çizdiği karakterlerin kıyafetlerini detaylı bir şekilde süsleyebilir.

Çocuğun sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için çocukluk döneminde iki lobunu da dengeli şekilde kullanması gerekir. Fakat okullarda verilen eğitimler çocukların sol lobunun daha aktif olmasını sağlar. Çünkü okullarda akademik eğitim verilir. Beynin sağ lobunun çalışmasını sağlayacak etkinlere genellikle yeterli zaman ayrılmaz.

BEYNİ DENGELİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIN ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

yaraticilik - Beynin Sağ ve Sol Lobunun Yaratıcılık Üzerindeki Etkisi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin