Yaratıcılık Becerileri

Küçük çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin ortaya çıkarılması için çocukların kendilerini ifade etmesine fırsat verilmelidir. Yaratıcılık becerileri, ifadeleri sayesinde çocuklar, potansiyellerini bir beceriye dönüştürebilirler.

Yaratıcılık Becerileri

Yaratıcılık becerileri neden önemlidir?

Çocuklar, çevrelerini biz yetişkinlerden daha farklı algılarlar. Bu durum da onların çizgi dışı düşünebilmelerini ve olaylara yeni bakış açıları getirebilmelerini sağlar. Çocukların sahip olduğu bu yaratıcı potansiyelin yaratıcı ifadeye dönüşmesi gerekir. Çocuğun kendini ifade edebilmesi için ona fırsat verilmesi ve uygun ortamın sağlanması önemlidir. Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için birçok farklı yol kullanabilirler. Dil, resim, müzik bunlardan birkaçıdır. Çocuğun kendini ifade edebileceği farklı alanlar bulması için farklı deneyimler kazandırılması gerekir. Çocuğun faaliyetlerini çeşitlendirmek bu nedenle önemli olabilir.

Çocuğunuz yaratıcı ifadeyi okulda nasıl yansıtabilir?

Yaratıcılık, bilişsel bir süreç ya da düşünme biçimi olarak adlandırılabilir. Düşünme biçimleri dikey ve geniş olarak ikiye ayrılabilir. Dikey düşünme, bilgi edinme ve sabit cevaplara ulaşmakla ilgilidir. Yani yakınsak bir düşünce gerektirir. Okullarda verilen eğitim, dikey düşünmeye örnek olabilir. Geniş düşünmede ise net cevaplar yerine problemlere farklı çözüm yolları aramak önemlidir. Cevaplar yoruma açık ve özneldir. Yaratıcılığın doğru ifade edilebilmesi için sınırlandırma olmaması gerekir. Bu nedenle öznel düşünce yaratıcılık için önemli olabilir.

Çoğu insan, yaratıcılığın yetişkinlere özgün olduğunu düşünse de yaratıcılığın 4 yaşında zirve yaptığı araştırmalarda gözlenmiştir. Yaratıcı düşünebilen yetişkinlerin çoğu, çocukluk döneminde kendilerini ifade edebilecek fırsatı ve özgür bir düşünce ortamı bulmuş kişilerdir. Yaratıcı düşünmek sadece sanatçılara, bilim adamlarına özgün bir şey değildir. Her insan yaratıcılığını farklı şekillerde ifade edebilir. Çocuklarda da durum aynıdır. Çocuğunuzun ileride yaratıcılığını konuşturabileceği bir meslek sahibi olabilmesi için onu şimdiden desteklemeli ve ihtiyacı olan özgür alanı sağlamanız gerekebilir.

Yaratıcı ifadeye sadece evde değil okulda da fırsat verilmelidir. Yaratıcılık bir yetenek olarak bulunmasa da gerekli ilgiyle ve motivasyonla yaratıcı ifade sağlanabilir. Bunun için çocuğun uygun bir eğitim alanına ihtiyacı olabilir. Çocukları yaratıcı düşünmeye teşvik etmek amacıyla, örnek alacakları insanların ve yaptıkları çalışmaların öğretilmesi faydalı olabilir. Çocukların seçeceği uygun rol modeller, ileride alacakları kararları ve izleyecekleri yolları bulmalarını kolaylaştırabilir.

YARATICI DÜŞÜNMEYE YARDIMCI OLABİLECEK ETKİNLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0