Yaratıcı Düşünme

Çocukların çoğu yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin ortaya çıkabilmesi için yaratıcı düşünme öğrenmeleri gerekir. Yapacakları ufak egzersizler sayesinde çocuklar yaratıcı düşünmeyi öğrenebilirler.

Yaratıcı Düşünme

Yaratıcı Düşünme Nasıl Geliştirilir?

Yaratıcılık çocuklar için doğal bir süreçtir ve bunun için ek bir çaba harcamazlar. Çevrelerini yetişkinlerden farklı algılayıp yorumlamaları, onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Fakat sahip oldukları potansiyeli geliştirebilmek ve onu kalıcı hâle getirebilmek için yaratıcı düşünmeyi öğrenmeleri gerekir. Çocukların yaratıcı düşünmeyi öğrenmeleri için ufak egzersizler yapmaları faydalı olabilir. Bu egzersizler sayesinde çocuklar birbirleriyle alakasız gibi görünen şeyler arasında yeni bağlar oluşturabilirler.

Çoğu beceride olduğu gibi yaratıcı düşüncede de çocukların becerilerini geliştirebilmeleri için egzersiz ve pratiğe ihtiyaçları vardır. Yaptıkları pratikler sayesinde, sahip oldukları becerileri kullanmayı ve kontrol etmeyi öğrenirler. Çocukların yaratıcı düşünmeyi öğrenebilmeleri için çizimler çok faydalı olabilir. Fakat ilk başta serbest çizim yapmak yerine ebeveynlerinin yardımıyla biraz daha zor egzersizler yapılabilirler.

Resim tamamlama, yaratıcı düşünceye yardımcı etkinliklerden en sık kullanılanı olabilir. Bunun için bir kâğıda gelişigüzel çizgiler ya da şekiller çizin. Bu kâğıdı çocuğunuza uzatarak yaptığınız çizgileri, çizeceği bir resimde kullanmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz hayal gücünü kullanarak bu çizgilerden yeni bir şey oluşturacaktır. Bu etkinlik, çocuğun alakasız gibi görünen farklı şeyler arasında alışılmışın dışında bağlar kurabilmesini sağlar. Mesela kâğıt üzerine çizeceğiniz bir yarım daireyi çocuğunuz köprü olarak değerlendirebilir. Çizdiğiniz kare bir evin duvarlarını oluşturabilir ya da dikdörtgen çocuğunuz için artık bir araba olabilir.

Çocuklara yaratıcı düşünmeyi nasıl öğretebiliriz?

Başka bir etkinlik ise şekillerden anlam çıkarmaktır. Yine bir kâğıdın üzerine çeşitli şekiller çizin. Bu çizimlerin biraz daha karmaşık olması daha faydalı olabilir. Çocuğunuzdan bu şekilleri dikkatlice izlemesini isteyin. Ona bir süre müsaade ettikten sonra gördüğü şekillerin ne alama gelebileceğini sorun. Yaratıcı çocuklar tek bir çizgiden uzun hikâyeler çıkarabilirler. Bu etkinlik de çocuğunuzun nesneler arasında farklı bağlar kurabilmesini sağlar.

Yapacağınız başka bir etkinlikte ise fotoğraflar kullanabilirsiniz. Çeşitli gazete ya da dergilerden karmaşık fotoğraflar keserek işe başlayabilirsiniz. Sonra çocuğunuzdan bu fotoğrafı incelemesini isteyin. Ona bir süre müsaade ettikten sonra gördüğü fotoğrafı detaylı bir şekilde anlatmasını isteyin. Bu etkinlik, çocuğunuzun yaratıcılığının dışında hafızasına da katkı sağlayabilir.

ÇOCUKLARDA KİTAP VE ÇOCUK KİTAP YAZIMININ ÖZELLİĞİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0