YARAMAZ ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Çocuklara konulacak kurallar bazen tartışma konusu hâline gelebilir. Çiğnenen kurallar beraberinde yaramazlık da getirebilir. Böyle durumda ebeveyn yaramazlığı görmezden gelmemelidir. Yaramaz çocuklar ile iletişim kurmak zor olabilir.

YARAMAZ ÇOCUKLARA YAKLAŞIM

Yaramaz çocuklar ile nasıl iletişim kurulur?

Çocuklar, ebeveynlerine olan tepkilerini çeşitli yollarla gösterebilirler. Bazen kendi kendilerine konuşurlar, bazen sinirli sinirli bakarak çevrelerine öfke saçarlar bazen de kapı çarparlar, eşyalarını bir yerlere fırlatırlar. Bu hareketler, ebeveynlerin sabrını zorlayan, mücadele etmekte güçlük çekecekleri davranışlar olabilir. Burada önemli olan ebeveynlerin bu tuzağa yakalanmamalıdır. Çocuk bu hareketleri ebeveyniyle tartışmak için yapıyordur. Eğer ebeveyn tepki verirse çocuğun düzeyine inmiş olacak, olay büyüyecektir. Bu yüzden ebeveyn, çocuğun tutumunu görmezden gelebilir ama yaptığı yaramazlığı görmezden gelmemelidir.

Yaramaz çocuklara nasıl davranılmalıdır?

Mesela ev ödevlerini yapmadan bilgisayarla oynaması yasak olan bir çocuk düşünelim. Çocuk, annesi başka şeylerle uğraşırken fırsattan yararlanıp oyun oynamaya başlasın. Anne, bunu yakaladığında ilk olarak çocuğa kuralı hatırlatmalıdır. Kural hatırlatıldığında yüksek ihtimal çocuk buna tepki gösterecek, annesine öfkeli bakışlar savuracaktır. Hatta arkadaşlarının annesiyle kıyaslayıp kuralın saçmalığından bahsedecektir. Annenin burada yapması gereken tek şey, çocukla tartışmaya girmeden kuralın kesinliğini anlatmasıdır. Kural koyucunun kendisi olduğu bilincinde olmalı, çocuğun tuzağına düşmemelidir. Fakat anne çocuğun bu kuralı çiğneme durumunu görmezden gelmemelidir. Evet, çocuk bilgisayar başından kalkmış, annesinin kuralına uymaya devam etmiş olabilir ama kuralı çiğnemesi durumu göz ardı edilirse bu daha sonra yine aynı durumun tekrar etmesine yol açabilir. Hatta çeşitli saygısızlıkların da habercisi olabilir.

Bu sebeple ebeveyn, çocuğun kurallara karşı olan bu saygısız tutumlarını iyi ölçmeli, görmezden gelmeyeceği zamanı belirlemelidir. Mesela bazı ebeveynler için çocuğun mırıldanması, homurdanması, kızgınlığını suratıyla ifade etmesini görmezden gelebilirler. Onlar için bu hareketler pek de üzerinde durulmaması gereken davranışlardır. Ama aynı ebeveyn için küfür, lakap takma, onur kırıcı hareketler, karşısındakine acı verecek hareketlerde bulunması, artık sınırı aştığının ifadesidir. Eğer çocuk bunlardan birini yaparsa çizgiyi aştığını göstermek maksatlı ufak cezalar verilebilir (odasında 10 dakika kalması gibi). Durumunda düzelme olmazsa ebeveyn karşısına alıp durumu sakince anlatmalı, bu kuralları neden koyduğunu çocuğuna anlatmalıdır.

ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0