Yaramaz Arkadaşlar

by Bebek Melekleri

Çocukların yavaş yavaş arkadaş edinmeye başladıkları dönem ebeveynler için birden çok çocukla ilgilenmek gerektiği anlamına gelebilir. Çocuğunuz ne kadar uysal bir çocuk da olsa çevresindeki şiddete meyilli arkadaşlarından etkilenebilir. Bu durumda evinizde oyun oynayan çocukları idare etmek ebeveynleri olarak sizin görevinizdir. Yaramaz arkadaşlar çocuğunuzun çevresinde olabilir.

Yaramaz arkadaşlar çocuğu nasıl etkilemektedir?

Çocuklar üç-dört yaşından itibaren sosyal hayata katılmaya başlar. Komşuların çocukları, akrabalar veya okuldaki arkadaşlar bu yaşlardan itibaren hayatınıza dâhil olur. Çocuklar genellikle ilgilerini çeken, canlı bir karakteri olan çocuklarla arkadaşlık etme eğilimindedir. Bu sebeple çocuğunuz çevrenizdeki davranışlarını onaylamadığınız çocuklarla arkadaşlık ettiğinde şaşırmamalısınız.

Çocuğunuzun yeni arkadaşı saldırgan ve yaramaz bir çocuk olabilir. Bu durumda çocuğunuzun da denemeye cesaret edemeyeceği pek çok şeyi arkadaşı sayesinde yaptığına şahit olabilirsiniz. Çocuğunuzun başka bir çocuğun karakterinden etkilenmesi ve onun gibi davranışlar sergilemesi oldukça normaldir. Ancak taklit edilen davranışların saldırgan davranışlar olması müdahale gerektirir.

Çocuğunuzun, davranışlarını onaylamadığınız bir arkadaşı olduğunda tepki göstermeden önce sakin olmanız gerektiğini unutmayın. Her şeyden önce çocuğunuzu keyif aldığı bir arkadaşlıktan tepki göstererek mahrum etmenin incitici olabileceğini hesaba katarak davranmalısınız. Davranışlarını onaylamadığınız şiddete meyilli bir çocuk, çocuğunuzun karakterini sizin incitmeniz kadar etkileyemez. Bu yüzden sessiz bir gözlemci olun ve durumu kontrolünüz altında tutun.

Çocuklar kavga etmese de saldırgan her davranışta araya girmeniz tartışmaları alevlendirmeye sebep olabilir. Çocuğunuzun onaylamadığınız arkadaşı ile oyun oynamasını sınırlamak da aynı kışkırtıcı etkiyi yaratarak daha fazla zaman geçirmek istemeleriyle sonuçlanacaktır. Eğer arkadaşı kreşten veya oyun grubundan bir çocuksa sizin sınırlamanız hiçbir değişiklik yaratmayacaktır. Sınırlamak yerine başka arkadaşlarıyla oynaması konusunda teşvik edici olmayı deneyebilirsiniz.

Oyun oynamak için bir araya gelmiş iki küçük çocuk muhakkak gözünüzün önünde olmalıdır. Ancak söz konusu davranışlarından tedirgin olduğunuz bir çocuksa daha kontrollü olmanız gerekebilir. Her ne kadar saldırgan davranışlar sergiliyor da olsa her çocuğun sakince yapacağı bir aktiviteler muhakkak vardır. Çocuğunuzun arkadaşının ailesinden, sevdiği ve sakince oynadığı oyunlar hakkında bilgi alıp uygun ortamı sağlamayı deneyebilirsiniz. Eğer çocuk saldırgan davranışlarında ısrarcıysa ona evinizde böyle davranışlara müsaade etmediğinizi ve bu şekilde oyunlar oynanmasına izin vermediğinizi söyleyin. Bunları çocuğunuza da aynı şekilde söylemeniz tutarlılık açısından önemlidir. Eğer kendiniz bir çözüm bulamadıysanız çocuğun ebeveynleri ile bu konu hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz.

Yalanın Yanlış Olduğunu Öğretmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin