Yaralanmalarda ve Boğulmalarda Yapılması Gerekenler

Çocuk bakımında güvenlik konusu özellikle dikkat edilmesi gereken alanların başında gelmektedir. Hayatın her anında kazalar ve yaralanmalar vardır, bunlar bizim ve çocuklarımızın başına da gelebilir. Bu gibi durumlarda ihtiyatlı olunmalı ve neler yapılması gerektiği iyi bilinmelidir.

Yaralanmalarda ve Boğulmalarda Yapılması Gerekenler

Yaralanmalar nasıl müdahale edilir?

Çocuk sağlığı ve güvenliği tedbirin elden bırakılmaması gereken bir konudur. Ancak ne yapılırsa yapılsın kazalar yaşanabilir ve böyle anlarda sakin kalmak kilit bir rol oynar. Ebeveyn olarak yapmanız gerekenleri soğukkanlılıkla yapmanız, kazaların yol açtığı hasarları en aza indirmektedir.

Bunun için öncelikle acil yardım gereken durumların bilinmesi gerekir. Bunlar genel olarak zehirlenme, havale, başa alınmış bir darbe ve yaralanma, derin kesikler, tepki vermeme, durmayan kanama, boyun tutulması, idrarda ya da dışkıda kan, cildin morarması, hareket edememe gibi vakalardır. Bu yazıdaysa kanama ve boğulma karşısında ne gibi müdahaleler yapmanız gerektiğini ele aldık.

Herhangi bir şekilde gerçekleşen kazaların sonucunda kanamalar yaşanabilir. Kan kaybının şiddeti, akan kanın oranıyla ölçülmektedir. Kuvvetli kanamaların nedeni genellikle atardamar yaralanmalarıdır. Daha yavaş bir kanamadaysa, genellikle kılcal damarların zedelenmesi ya da doku hasarları söz konusudur. Durumun ne kadar ciddi olduğunu kanın akış hızından anlayabilirsiniz. Bir yetişkine göre çok düşük olan fışkırma ya da yoğun bir akışın kan hacimleri, çocuk ve bebekler için hayati bir soruna yol açabileceğini unutmamalısınız. Bu gibi durumlarda sakinliği korumak çok önemlidir. Hızlı bir şekilde steril bir bezi (tercihen gazlı bez) elinizle kanama kaynağına bastırarak kan akışını durdurmalısınız. Kanamanın durması durumunda yarayı sargı beziyle sarmalısınız. Bez kanamayı emecektir, bu yüzden çok katlı bir uygulamayı tercih etmelisiniz. Kan akışı yerçekiminden etkilenebileceği için yaralı bölgeyi (kol ya da eldeyse daha kolay bir şekilde olabilir) yukarı doğru kaldırmalısınız. Tüm bu uygulamalara rağmen kanama durmaz ya da daha da artarsa hemen ambulans çağırmalısınız.

Boğulmalar nasıl müdahale edilir?

Çocuklar ve özellikle bebekler için boğulmaların yaşanması çok görülen bir kaza türüdür. Bu genel olarak ağza sokulan bir cismin (çoğunlukla yemeklerin) nefes borusuna kaçmasıyla olur. Doğal süreçte çocuklar öksürerek bu cismi atmaya çalışırlar. Bunu başaramadıklarındaysa sizin müdahaleniz gereklidir. Boğulmalarda zamanla yarışırsınız, süreç ne kadar uzarsa çocuğunuzun nefessiz kalma süresi o kadar artacak ve kötü sonuçlar doğuracaktır. Yapmanız gereken ilk eylem sakin olmak ve çocuğunuzun öksürerek cismi dışarı atmasına müsaade etmektir. Bebeklerdeyse durum biraz daha ciddidir. Yine bebeğiniz öksürerek nefes yolunu açamazsa onu hemen yüzüstü konumunda dizinizin üzerindeki elinize yatırın. Bebeğinizin sırtına hafif ve nazikçe vurun. Sırtının tam ortasına, avucunuzun alt kısmıyla beş kez vurun. Sırta vurma hareketi muhtemelen bebeğinizin boğazındaki cismi dışarı atmasını sağlayacaktır. Bunun gerçekleşmediği durumda ise suni teneffüse başlamalısınız. Tıkanıklık açılınca bebeğiniz tekrar nefes almaya başlayacaktır. Boğulma durumunda çocuklar kısa sürede olayı atlatırsa uzun dönemde bir zarar almayacaklardır. Ancak boğulmalar uzun bir süre engellenememişse, hemen doktor kontrolüne başvurmanız gerekmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0