Yanıklara Neden Olacak Kazaları Engellemek

Yanıkların önüne geçmek ve kazaları daha olmadan engellemek aslında basit ama çoğu zaman göz ardı edilen davranışlardandır. Her çocuk gelişim sürecinde kendisini bir şekilde yakar, bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. Yapabileceğiniz küçük önlemler bu türden kazaların büyük oranda önüne geçebilir.

Yanıklara Neden Olacak Kazaları Engellemek

Yanıklara neden olan kazaları nasıl engelleyebiliriz?

Evinizin herhangi bir yerinde oda ısıtıcıları kullanıyorsanız eğer dikkati elden bırakmamalısınız. Çocuklarınızın bu türden sıcak aletlerin yakınına bile yaklaşmasına izin vermemek çoğu kazayı da engelleyecektir. Böyle ısıtıcıları sadece çocuklarınızdan değil bulunduğu ortamda çabuk alev alabilecek eşyalardan da en az 1 metre uzakta tutmalısınız. Evinizde şömine, soba, barbekü ya da ızgara gibi yanıcı eşyalardan varsa bunların çevresini çocuklarınız ve bebekleriniz için yasak bölge ilan etmelisiniz. Çocuklarınızın bu türden yakıcı yerlere yaklaşması ve hatta buralarda oyun oynaması çeşitli yanıkların oluşabileceği kazalara neden olabilir. Çakmak ya da kibrit kullanıyorsanız bunları da çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde bulundurmalı ve ne sebepten olursa olsun kullanmalarına engel olmalısınız. Evinizde kilitli bir dolap, bu türden eşyaları saklamak için yeterli olacaktır.

Çocuğunuzla bir yere arabayla gidecekseniz bazı konuları gözden kaçırmamalısınız. Aracınızın bulunduğu konuma dikkat etmeli ve fazla güneş altında kalmasını engellemelisiniz. Eğer yine de güneşin altına park ettiyseniz ve uzun bir süre öyle kaldıysa tekrar geldiğinizde çocuğunuz arabaya binmeden önce koltuklara havlu ya da battaniye örtmek yanıkları önleyecektir. Diğer yandan bebeğinizi de araba koltuğuyla oturtmadan önce emniyet kemerinin sıcaklığını kontrol etmeli gerekirse soğutmalısınız.

Evde ütü yaptıktan, saçlarınızı kuruttuktan sonra aletlerin mutlaka fişlerini çekmeli ve soğuduktan sonra dolabınıza kaldırmalısınız. Bu tür sıcak çalışan aletleri, çocuklar için çok büyük tehlike doğurabileceği için onlardan uzakta çalıştırmalısınız. Tüm bunların yanında evinize mutlaka yangın alarmı taktırmalı ve bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Ayrıca yangın söndürme tüplerini gerekli olduğu kadar bulundurmak ve eskidikçe yenisini almak herhangi bir kazada etkili müdahale edebilmeniz için çok önemlidir. Bu tür tüpleri, yangın çıkabilecek yerlerin yakınında tutmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0