Yanık Durumunda Yapılması Gereken Müdahaleler

Yanıklar, bebeklerde ya da çocuklarda genel olarak sıcak bir sıvının dökülmesi sonucunda meydana gelmektedir. Daha ciddi yanıklar, bebeklerin giysilerinin herhangi bir nedenle alev alması sonucunda yaşanır. Kazaları önlemek adına ebeveynler ve bakıcılar dikkatli olmaya çalışsa da kazalar her zaman yaşanabilir. Bu yüzden yanıklara nasıl müdahale edileceğinin bilinmesi önemlidir.

Yanık Durumunda Yapılması Gereken Müdahaleler

Yanık durumunda ne yapılması gerekir?

Yanıkların derecesini anlamak için bazı gözlemlerde bulunabilirsiniz. Birinci dereceden yanıklar kızarıklığa ve hafif bir şişkinliğe neden olur, hafif müdahalelerle atlatılabilir. İkinci dereceden yanıklar, su toplanması ve derinin kıpkırmızı bir renge bürünmesiyle birlikte şiddetli bir acıya neden olur. Derinin ilk katmanı tamamen yanmış ve ikinci katman da kısmen zarar görmüştür. Bu nedenle birinci dereden yanıklara göre daha ciddi bir durumdur. Üçüncü dereceden yanıklar ise en ağır olanlarıdır. Bu yanıklarda cilt beyaz bir renk hâlini alır ve kavrulmuş bir görünümdedir. Derinin tüm katmanları bu yanmadan etkilenir. Ayrıca üçüncü derece yanıklarda sinirler büyük ölçüde zarar gördüğü için fazla acı duyulmayabilir.

Yapabileceğiniz müdahaleler yanıkların derecesiyle değişkenlik gösterse de aşağı yukarı aynıdır. Hafif yanıklarda, yanık olan dokuyu verdiği acı geçene kadar 10-15 dakika soğuk suya tutmalısınız. O an için bunu yapma olanağınız yoksa yanık bölgeye soğuk kompres de yapabilirsiniz. Ancak bunları yaparken yanığın üzerine buz koymamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra antibiyotik merhem sürmeli ve yanığın üzerini steril bir bezle kapatmalısınız. Hafif yanıklar daha ciddi müdahale ve tedavilere gerek kalmadan genellikle yapacağınız soğuk su ve kompres müdahalesiyle iyileşmektedir.

Hangi yanıklarda ambulansa çağırmalısınız?

Eğer yanık, ikinci ya da üçüncü dereceden bir yanıksa mutlaka ambulans çağırmalısınız. Acil ekipler gelene kadar yanık dokuyu kesinlikle soğuk suya sokmamalısınız. Bunu gerçekleştirmek durumu daha kötü bir hâle getirebilir. Bebeğinizde ya da çocuğunuzda nefes alıp verme sirkülasyonu kesilirse suni teneffüse başlamalısınız. Yanık bölgenin üzerini hafif nemli, temiz bir sargı bezi ya da havluyla kapatabilirsiniz. Ayrıca yanmış olan bölgeyi -eğer yapabiliyorsanız- yüksekte tutarak kalp seviyesinin üzerine getirmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0