Yanaklarda meydana gelen çatlakların birçok kişide görülmesi normaldir. Çocukların cildi yetişkinlere kıyasla oldukça hassastır. Kirlenme ihtimali en yüksek bölgelerden biri olduğu için yüz, hassasiyete fazlasıyla tepki verir. Çocuklarınızın yanaklarında gözlemlediğiniz kızarıklıkların sebebi kirler olabileceği gibi kirleri çok sık temizlemek de olabilir.

Çocuklar dış dünyayla fazlasıyla içli dışlı oldukları hâlde kendilerini korumayı tam olarak bilmediklerinden kirlenmek onlar için doğal bir aktivitedir. Örneğin küçük bir çocuk için yediği yemeği yanaklarına bulaştırmak oldukça normaldir. Uyurken yanağa akan salya veya sümük gibi vücut salgıları da çocuğunuzun yanaklarına yapışıp kalabilir. Aileler genelde bu gibi bir durumda çocuklarının yüzünü yıkar. Ancak çok sık kirlenme çok sık yıkamayı beraberinde getirdiği için bir aşınma meydana gelebilir. Bu aşınma hassas ciltte tahrişe ve kızarıklıklara yol açabilir.

Yanaklarda meydana gelen çatlakların nedeni nedir?

Çocuğunuzun cildi oldukça hassastır. Yanaklar en hassas bölgelerden biridir. Çocukların yanaklarının kış aylarındaki soğuk havadan etkilenerek kızarması sevimli gözükse de aslında bir cilt problemidir. Bu problemi önlemek veya çözmek için birtakım yollar denenebilir.

Yanakların soğuktan kızarması aslında çatlamanın meydana geldiğinin işaretçisidir. Çocuğunuzda böyle bir sorun gözlemlediyseniz doktorunuza danışarak uygun bir nemlendirici kullanmayı deneyebilirsiniz. Soğuğa çıkmadan önce kullanılacak bir nemlendirici yanaklardaki çatlamayı hafifletecektir.

Yemek yeme esnasında yanaklara yapışan yemek kalıntıları hassas bir ciltte tahrişe yol açabilir. Özellikle içeriğinde asit olan besinler hassas ciltle temas ettiğinde hasar verebilir. Limon, çilek gibi besinler yüksek derece asit içerir. Özellikle bir besinin buna sebep olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuza bir süre bu besini vermemeyi deneyebilirsiniz.

Yemek kalıntılarını temizlemek için her yemekten sonra ılık su ve yumuşak bir bezle yanaklarını ve ağız çevresini yıkayabilirsiniz. Bunun yerine her seferinde su ve sabunla yıkarsanız durumu daha kötü hâle getirebilirsiniz. Su ve sabunun sık sık kullanılması cildi daha fazla kurutarak çatlakları artırabilir. Yine de kullanmak istiyorsanız içeriğinde parfüm bulunmayan saf sabun ve ılık su tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüzünü yıkadıktan sonra yumuşak hareketlerle narince kurulamanız da önemlidir. Çatlamanın etkisiyle hassaslaşmış cilde sert hareketler yapmanın tahrişi artırması muhtemeldir.

Evde kendiniz aldığınız önlemlerle çocuğunuzun yanaklarında kızarmalara sebep olan çatlakları geçiremediyseniz bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

Tırnak bakımının önemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler