Yalanın Yanlış Olduğunu Öğretmek

Üç yaşına gelmiş çocuklar dürüst olmanın önemini kavrayamasa da dürüst olmadığında bazı durumlardan sıyrılabildiğinin farkına varmıştır. Bu farkındalıkla birlikte pek çok sebeple yalanlara başvurabilirler. Bu yaşlarda art niyet içermeyen bu yalanlar karşısında ebeveynlerin nasıl bir tavır takınacağı konusu oldukça önemlidir.

Yalanın Yanlış Olduğunu Öğretmek

Çocukları yalan söylemeye iten sebepler nelerdir?

Üç yaşındaki küçük çocuğunuzun yalan söylemesi gelişiminin normal bir parçasıdır. Bu gelecekte dürüst bir insan olmayacağının habercisi değil henüz dürüstlüğü kavrayamamış olduğunun göstergesidir. Pek çok farklı sebep küçük çocuğunuzun dürüstlükten vazgeçmesine sebep olabilir. Küçük bir çocuk için yalan söyleyerek inkâr etmek kötü şeyleri ortadan kaldırır. Yalanla üstünü örterek yaptıklarının neticesinde başına geleceklerden kaçtığına inanır. Bu gibi durumlar çocuğunuz bir kabahat işlediğinde yalana başvuruyor olmasını açıklayabilir. Ayrıca küçük çocuklarda gerçeklik algısı tam oluşmadığı için bazen var olmayan şeyleri var gibi anlattıkları gözlemlenebilir. Bu durum çocuğunuzun yalan söyleyişi değil hayal dünyasını anlatışı olarak yorumlanmalıdır.

Çocuğunuzun art niyetten uzak küçük yalanlarını kafaya takmamalı ve geçici bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Ancak çocuğunuz sonuçları olumsuz olabilecek bazı büyük yalanlara başvuruyorsa dürüst olması için onu teşvik etmeyi deneyebilirsiniz. Bir durumda yalan söylediğini anladığınızı ona belli etmekten kaçınmayın. Farkında olduğunuz hâlde onu sıkıştırmak yerine bildiğinizi belli edin. Bazı çocuklar itiraf etmek konusunda çekingen davranıyor olabilir. Doğruları söylemek için teşvik etmek bu çocuklar için çok daha önemlidir. Örneğin bir bardak kırıldıysa çocuğunuza yaptığını bilseniz de kızmak yerine, nasıl kırıldığını bilip bilmediğini sormayı deneyin. Size doğruyu söylediği zamanları geçiştirmeyin. Çocuğunuza doğruyu söylediği için teşekkür edin.

Çocuklar bazen kendilerini baskı altında hissederek yalan söylemeye meyilli hâle gelir. Ebeveynler ve çocukları arasındaki iyi ilişkiler yalan söyleme ihtimalini en aza indirmek için hassas biçimde yönetilmelidir. Çocuğunuza uygulayacağınız sınırlamalar sizden habersiz bir şeyler yapması için kışkırtıcı nitelikte olacaktır. Sınırlamalar yerine karşılıklı kurallar koymayı, güven esasına dayalı bir ilişki yürütmeyi tercih etmelisiniz. Çocuğunuza güvenmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz. Sizin güveninizi boşa çıkarmak istemeyen çocuğunuz yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmeye ve doğruları söylemeye zamanla alışacaktır.

Çocuklara yalan söylemenin kötü bir davranış olduğunu nasıl açıklamalıyız?

Çocuğunuzun bir konuda yalan söylediğini yakaladığınızda eğer kendiliğinden itiraf etmeye niyetli değilse bir sorgulama içine girmeyin. Doğruyu söylemenin ve dürüstlüğün öneminden bahsederek yalan söylediğinde sizi üzeceğini bilmesini sağlayın. Yalan söyleyen insanların güvenilmez olduğuna dair konuşmalar yapmayı deneyin.

Dürüstlük konusuyla ilgili ne yaparsanız yapın esas olan, sizin nasıl bir rol model olduğunuzdur. Çocuğunuza konu ne olursa olsun dürüst davranın. Dişçiye gideceğiniz zaman acımayacağını söylemek bile çocuk için güveni zedeleyebilir. Böyle küçük şeylerin birleşimi sizin dürüst bir insan olmadığınız inancını doğurabilir. Eğer bir yetişkinle iletişiminizde çocuğunuz yalan söylediğinizi fark ettiyse hatanızı kabul edip çocuğunuza da yalan söylemeyi sürdürmeyin. Sizin hatalı olduğunuzu inkâr etmemeniz onun da olası bir durumda aynı davranışı sergilemesini beraberinde getirecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0