Yalan Söyleyen Çocuğa Karşı Tutum

Çocuklar hayal güçlerinin çok kuvvetli olması sebebiyle gerçek dışı şeyler ifade ettiğinde ebeveynler onların yalan söylediğini ve bunu alışkanlık hâline getirebileceğini düşünüp endişe duyabilir. Çocuğun bu davranışının normal olduğunu unutmadan ona yaklaşırken göz önünde bulunduracağınız bazı davranışlar, çocuğunuzu anlamanızda ve onunla iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır.

Yalan Söyleyen Çocuğa Karşı Tutum

Çocuklar hayal güçlerinin çok kuvvetli olması sebebiyle gerçek dışı şeyler ifade ettiğinde ebeveynler neden telaşlanır?

Bazı anne-babalar, çocuklarının sık sık yalan söylediğini gözlemleyip çocuğun yalan söylemeyi alışkanlık hâline getireceğinden korkabilirler ve kendileri hiçbir zaman yalan söylemediği hâlde çocuklarının neden böyle davrandığını merak ediyor olabilirler. Çocuklar, özellikle okul öncesi dönemde gerçek dışı şeyleri sıklıkla ifade edebilir, bunların gerçek olduğunu söylemekte ısrar edebilirler. Bunun birden çok nedeni olsa da genellikle bu durum çocukların geniş hayal güçleri ve henüz gerçek-yalan, doğru-yanlış ayrımını yapamamalarından kaynaklanır. Bu durum çoğunlukla bir sorun teşkil etmez ve çocuğun gelişimine katkısı vardır. Bu şekilde davranan çocuğunuza nasıl yaklaşacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız da onunla anlaşmak için size yardımcı olacaktır. Ebeveyn olarak çocuğunuza doğru şekilde yaklaşarak bunun hassas bir konu olduğunu çocuğunuzun da anlamasını sağlayabilirsiniz.

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Bu durumla karşılaşıldığında, ebeveyn olarak öncelikle sakin olmanız, belirli dönemdeki çocuklarda yalan söyleme davranışının normal olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Her ne kadar “yalan söylemek” olarak geçse de, çocuklar aslında yalan söylememekte, kendi hayal dünyasını gerçek dünyaya taşımaktadır. Böyle durumlarda, çocuğa hiçbir zaman yalan söylediği açıkça söylenmemeli, neden yalan söylediği sorulmamalıdır. Çocuğunuz sizinle konuşurken onun söylediklerini dikkatlice dinlemeli ve abartılı bir tepki vermemelisiniz. Çocuklar geniş hayal güçleriyle çeşitli hikâyeler uydurabilir ve bunları gerçekmiş gibi ifade edebilir. Bu, çocuğunuzun hayal dünyasının ve yaratıcılığının gelişmesine katkıda bulunduğundan faydalı bir durumdur. Çocuğunuz size bir hikâye anlattığında onu ciddiyetle dinlemeli, söylediklerinin gerçek olmadığını belirtmemelisiniz. Hayali bir arkadaş ürettiği zaman bunu reddetmek yerine siz de çocuğunuzun bu küçük oyununa katılarak ona gelişim sürecinde katkıda bulunabilirsiniz. Eğer çocuğunuz yalan söylediği için veya bir hata yaptığı için ona kızıyor, onu cezalandırıyorsanız çocuğun yalan söyleme eğilimi daha da artacak, korktuğu için gerçeği saklayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0