Uzlaşma Sanatı Neden Çok Önemlidir?

by Bebek Melekleri

Eşler her zaman, her konuda aynı fikirde olmazlar ve aynı fikirde olmadıkları konularda konuşarak, bazen tartışarak sorunu çözmeye çalışabilirler. Tartışma, temelinde çözüm odaklı bir eylemdir ve ortak noktayı bulmak için gerçekleştirilir ve sonucunda uzlaşma çok önemlidir.

Tartışmanın, çocuğunuzun yanında olması sakıncalı olabilir. Birbirinizin fikirlerini saygıyla dinlemiyor, lafını kesiyor, birbirinize kötü kelimelerle hitap ediyor, hakaret ediyor, kırıcı eleştiriler yapıyor, şiddet uyguluyor (fiziksel ya da psikolojik), dalga geçiyor, hiç durmadan konuşuyor ve ses tonunuz yüksek tutuyorsanız bu tartışma uzlaşma amaçlı değildir ve çocuğunuzun yanında gerçekleşmesi son derece sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Uzlaşma amacı güden tartışmalarınız, çocuğunuzun yanında olabilir fakat bunun dozunu ve sıklığını iyi dengelemek gerekir. Bütün tartışmalarınız kapalı kapılar ardında olursa, çocuğunuzun ikili ilişkilere gerçekçi bakamamasına sebep olabilir. Çocuğunuza “Ebeveynler birbirlerini çok sevseler bile zaman zaman aynı fikirde olmadıklarında tartışabilirler ve bu tartışmalar aynı fikirde olmak için yapılır.” mesajını çok iyi vermeniz gerekir. Bu tartışmaları hem kendiniz hem de çocuğunuz için yapıcı hâle getirmek istiyorsanız, ilk olarak sıradan tartışmaların daimi atışmalara dönüşmesini engellemelisiniz.

İkinci olarak çocuğunuzun kendisini güvensiz ve sevgisiz hissedebileceği bazı konuları onun yanında tartışmamalısınız. Örneğin; çocuğunuzun davranışları, yaramazlıkları, çok sevdiği büyük babasının çocuğunuzun yanında sigara kullanması, evlilik ve finansal sorunlar gibi konular çocuğunuzun yanında yaşanmaması gereken tartışma konularıdır. Üçüncü olarak yıkıcı ve olumsuz tartışmalardan, histerik sesler çıkarmaktan, kapıları çarpmaktan ya da birbirinizi hırpalamaktan kaçınmalısınız. Bunlar hem evliliğinize hem de çocuğunuzun güvenlik anlayışına zarar verebilir. Dördüncü olarak eğer çocuğunuzun yanında bir tartışma yaşadıysanız, tartışmanın ardından mutlaka birbirinizi sarılın öpün. Sevginizi birbirinize ve çocuğunuza açıkça hissettirin.

Unutmayın ki her ailede zaman zaman tartışmalar olabilir. Önemli olan bu tartışmaların sizde ve çocuğunuzda kalıcı duygusal travmalar yaratmamasıdır. Bunun için mümkün olduğunca sakin olmalı ve her tartışmayı tatlıya bağlayarak sonuçlandırmalısınız. Kendi yöntemlerinizle bu sorunu çözemezseniz, bir aile terapistine başvurmanız faydalı olacaktır.

Yürürken yavaş hareket eden çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler