Uykuya Dalmaktan Korkma

by Bebek Melekleri

Ebeveynleri ile aralarında yeterli iletişim olmayan çocuklar yalnız yatmak istemeyebilirler. Onlarla doyurucu bir ilişki yakalayamayan çocuk da yatağına gitmek istemez, iletişimi devam ettirmek isteyebilir. Uykudan korkma hastalığı olabilir.

Çocuklar neden uykuya dalmaktan korkarlar?

Çocuk yatağına yatmak istemiyor, odasında yalnız kalmak istemiyor, sık sık uyanıyor, uykuda altını ıslatıyor ya da uykuda dişini gıcırdatıyor olabilir. Uzmanlara göre yaşanan bu durum fiziksel ya da duygusal kaynaklı olabilir. Çoğunlukla çocuklarda iki yaşından itibaren görülmeye başlayan uyku problemlerine zamanında ve doğru müdahale yapılmadığında ileri yaşlarda da davranış bozukluklarıyla devam edebilir. Uykudan korkma fobisi çocuk bu durumları yaşadıkça zamanla oluşacaktır. Çocuğun odasında yalnız kalmak ya da uyumak istememesinin farklı nedenleri olabilir. Bu nedenlerden bazıları çocuğun ebeveyninden ayrılıp uykuya geçmek istememesi, çocuk ve ebeveynleri arasında yeterli iletişim olmaması, çocuğun uyuması istenilen saatte evde misafir olması ya da ebeveynin evde yüksek sesle televizyon izlenmesi gibi durumla olabilir. Beraberinde özellikle çalışan anne-babalarda çocuk sabah kalktığında anne babayı göremiyorsa uyuduğunda anne-babanın gideceğini düşünür ve uyumak istemez.

Çocuğun kaliteli ve sağlıklı bir birey olarak yaşamını idame ettirebilmesinde küçüklükte edindiği alışkanlıklar önemli rol oynar. Çocuğa ebeveynleri tarafından kazandırılabilecek bu önemli alışkanlıklardan bir diğeri de uykudur. Küçük yaşlarda doğru biçimde tedavi edilmeyen uyku sorunları ileri yaşlarda; uyurgezerlik, kaygılı davranış (anksiyete), diş gıcırdatma gibi sorunlarla devam edebilir. Çocuğun uykuya dalmada yaşayacağı sorunu gidermek adına uyurken yanına sevdiği pelüş oyuncağı alması ya da onunla konuşup uyuduğunda onu bırakmayacağının veya uyandığında ebeveyn evde olmayacaksa bunun açıklamasının yapılması sağlanabilir.

Uykudan korkma hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyumak istemeyen çocuk ebeveyni ikna etmek amaçlı ağlayacak ya da tutturacaktır. Bu durumda ebeveynin çocuk ağlamasın diyerek isteğini gerçekleştirmesi veya katı bir yaklaşım sergileyerek çocuğu ağlamaya terk etmesi gibi tutarsız ya da aşırı kuralcı bir tutum sergilemesi çocuğun iç dünyasında tahribatlar oluşmasına neden olabilir. Uyku sorunları yaşayan çocuğun sorunu yaşamasının altında yatan sebep ne ise tespitinin doğru yapılması ve doğru yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Uykudan korkma bir hastalık olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle bir uzmandan yardım alarak hareket etmek oluşacak yeni sorunların da önüne geçecektir.

Çocukların Yetişkinlere Olan İletişimleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin