Şimdi Kendimi Uykuya Yatırıyorum

by Bebek Melekleri

Günün sonunda yatakta olmayı iple çekmek veya tam tersine yatakta olmayı itici bir şey gibi algılamak, sizin bu işe hangi açıdan baktığınıza bağlıdır. Yatağa gitme zamanını, günün diğer zamanları gibi ilginç ve sevilir kılmak için, bu işin düzenli bir alışkanlık olmasını sağlamak gerekir. Uyku zamanı oldukça önemli bir zamandır.

Uyku zamanı alışkanlığı kazanmak için ne yapabilirim?

El şakalarını ve gıdıklamaları akşamın erken saatlerine bırakıp, uyku zamanı için daha sakin bir ortam sağlanabilir. Bu rutinleri size ufak önerilerle açıklayalım. Temizlenme bir küvet dolusu sıcak su, herkesi rahatlatır. Buna çocuklar da dâhildir. Bu yüzden banyo yapmak uyku ritüeli için iyi bir başlangıçtır. Güzel ve rahat pijamaları giymek de gündüzü geceden ayıran bu rutinin bir parçasıdır. Sabah kalkar kalkmaz pijamaları çıkarıp günlük kıyafetlerini giydirin, böylece çocuğunuz, pijama giyildiğinde günün bitip gecenin ve uyku rutininin başladığını açıkça anlar. Ufak bir atıştırma; eğer çocuğunuz akşam yemeğini erken yiyorsa, sabah kahvaltısına kadar epey zaman var demektir. Yatmandan önce bir şeyler atıştırmak gece yarısı gelecek açlık krizlerini yatıştırabilir ve seçim doğru yapılırsa, uykuya yardımcı bile olur. Diş Fırçalama: Akşam yatağa yatmadan önce dişlerin fırçalanması çok önemlidir. Çünkü bakteri çocuğun yumuşak mineli dişlerini kolay çürütür. Bunun için akşam ki diş fırçalamasını eksiksiz yapın. Okuma: Yan yana veya kucak kucağa, şefkatle onula hikâyeler okuyabilirsiniz. Bu hikâyelerin rahatlatıcı, sakinleştirici olmaları daha iyi olur. Sarılarak onun sevdiği bir şarkıyı ve ninniyi dinlemek, okumanın yerine geçebilir, aynı zaman da vazgeçilmez bir uyku ortamı sağlar.

Ona günün ne güzel geçtiğini, beraber ne kadar eğlendiğinizi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Arkadaşları da yanında yatsın; onun kendini daha güvende hissetmesi için sevdiği oyuncak ayısı, yorganı yanında olsun. Beşiğinin yanında en sevdiği birkaç bebeğin ve oyuncak hayvanın sevecen gözlerle nöbet tutması onun uykuya dalmasını kolaylaştırır. Her şeye rağmen bazen yatma rutinin sırasında çocuğunuz uyuklamaya başlayabilir. Sizin bu duruma nasıl müdahale edeceğiniz, onun nasıl bir uykucu olduğuna bağlıdır. Ayrıca çocuğun diğer yaşıtları ile oynayabilmesi için hem onları eşya değil, bir birey olarak görmesi, hem de onların duygularını paylaşabilmesi gerekir. Çocuk, kendisine göre dünyanın merkezinde olduğu için başkalarının ihtiyaçlarına, isteklerine veya hislerine odaklanamaz.

Çocuk diğer yaşıtlarıyla oynaması için ne yapılmalıdır?

Sosyalleşme için gerekli davranışları öğrenmeye erken başlamak yuvaya giden çocuklara bir avantaj sağlar ancak bu onların yetişkin hayatlarında da öyle olacakları anlamına gelmez. Şimdilik siz ona bu konuda yardımcı olamıyorsunuz diye endişelenmeyin. Aradaki farklı okula gidince kapatacaktır. O sosyal olmak istediği zaman olacaktır. Ayrıca çocukları oynarken gözlemleyin ve saldırgan bir davranış gördüğünüzde kurbanı saldırgandan uzaklaştırın. Böyle bir şey olduğunda karmaşayı hemen ayırıp dikkatlerini başka bir oyuna çekerek sükûneti sağlayabilirsiniz. Ya da ara vermeyi deneyin. Ne yaparsanız yapın onların bu saldırgan davranışlarına şiddet uygulayarak cevap vermeyin. Bunu yaparsanız onları, stres halindeki durumlar da vurmanın doğru ve yerinde bir davranış olduğu kanısına itersiniz. Onların bu sinirli halleriyle uğraşırken kendi sinirlerinizi daima kontrol altında tutun.

Sanatsal Faaliyetlere Başlangıç ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin