Uyku Düzeni Bozuklukları

Çocukların hassas yapıları birçok faktörden etkilenerek uyku düzenlerinin bozulmasına sebep olabilir. Ebeveynler, çocuğu izleyerek sebeplerini bulabilir ve çözüme ulaştırabilirler.

Uyku Düzeni Bozuklukları

Uyku düzeni bozukluğu nasıl görülür?

Ebeveynlerin, geceleri kâbus görerek uyanan çocuklara, bunun sadece bir rüya olduğunu söylemeleri tatminkâr olmayabilir. Küçük yaştaki çocuklar gerçek, rüya, hayal ürünü gibi kavramları birbirine karıştırabilir. Bunun yerine onu sakinleştirecek temkinlerde bulunulabilir. Ebeveyn, rüyada görülen uyarıcıyı -köpek, dinozor, canavar ya da her neyse- kovduğunu, kapıyı kilitlediğini, artık gelemeyeceğini söyleyerek çocuğu sakinleştirebilir.

Çocuk sık sık kâbuslarla uyanıyorsa onu gün içinde izleyerek ne kadar uyaranla karşılaştığına bakılabilir. Kâbuslar televizyon izlediği zamanlarda mı sıklaşıyor? Bakıcısıyla yalnız zaman geçirdiğinde mi? Ebeveynin işe başlaması mı bu durumu tetikliyor? Lazımlık (tuvalet) eğitimi aldığı zamanlardan sonraki uykularda mı? Bunlar gibi birçok etken çocuğun uyku düzeni ve alışkanlıklarını etkileyebilir. Bu yüzden ebeveynin çocuğu dikkatli gözlemlemesi tavsiye edilir.

Ebeveyn, kâbus gören çocuğuna gün içinde televizyon izlediği zamanlarda onun için uygun, rahatlatıcı, öğretici yayınlar izletebilir. Gün içinde ve uyumadan önce neşeli hikâyeler okuyabilir. Böylelikle ruhsal olarak çocuğunu rahatlamış olacaktır.

Eğer çocuk hastaysa, diş çıkartmaya başladıysa uyku düzeninin bozulacağı geceler geçirmesi normaldir. Ağızdan salya gelmesi, burun akması, çenede kızarıklık, yanakların kızarması, meme veya biberon istememe ya da daha çok emmeye/ısırmaya çalışma diş çıkartma belirtilerindendir.

Ebeveynleriyle birlikte uyumaya alışmış çocuklar sonradan yataklarına götürülüp daha sonra uyandıklarında terk edilmiş duygusuna kapılabilirler. Eğer böyle bir durum varsa kendi kendine uykuya dalmayı öğrenene kadar daha önceden bahsedilen yöntemler kullanılabilir.

Çocuğun uyku bozukluğunu nasıl düzeltilebilir?

Gece uyandığında ebeveynin süt vermesi, sarılması gibi yaklaşımlar da çocuğu uyanmaya teşvik edebilir. Problem yaşayarak uyandığında doğrudan sarılmak yerine beşiğinden çıkartmadan ebeveyn, yanında olduğunu çocuğuna hissettirebilir.

Gece boyunca derin uykuda olan çocuğun yetişkinler gibi sabaha doğru uyanması normaldir. Yetişkinlerden farkıysa, yetişkinler tekrar uykuya geçebiliyorken çocuklar için tekrar uyumak daha zordur. Bu durumda uyaranlara maruz kalan çocuk kendini uyanık kalmaya zorlayacaktır.

Ebeveyn çocuğuna daha sağlıklı bir uyku ortamı hazırlamak istiyorsa odasını düzenleyebilir. Çocuk, oyuncakları beşikten görüyorsa oynama isteği, uyanık kalmasına sebep olabilir. Oyuncakları farklı bir odada ya da beşikte göremeyeceği çekmecelere koyulabilir.

Çocuk erken uyanmakta ısrarcıysa ebeveyn, çocuk uyandığında sakince oynayacağı birkaç oyuncağını yanına koyabilir, çocuğun uyandığında sakin kalmasını sağlayabilir. Bu, güne erken başlamama konusunda ebeveyne destek olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0