Uygun Ayakkabı Seçimi ve Ayakkabıların Değiştirilmesi

Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak amacıyla kullanılan patiklerin yerini, yürümeye başlamasıyla birlikte ayakkabılar alıyor. Anne ve babalar, bebekleri ilk adımlarını atmaya başladığında, ona güzel ayakkabılar almak isterler fakat sağlıklı ve güvenli ayakkabıları seçmek öncelikli olmalıdır.

Uygun Ayakkabı Seçimi ve Ayakkabıların Değiştirilmesi

Çocuğun yanlış ayakkabı kullanmasıyla ne tür rahatsızlıklar görülebilir?

Çocuğun yanlış ayakkabı kullanması; tırnak batması, çekiç parmak, nasır gibi pek çok hastalığa sebep olabilir. Bu nedenle ayakkabı almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri araştırmak önemlidir. Çocuğunuzun yaşamının ilk yıllarında ayakları çok hızlı büyür. Hatta ilk birkaç yılda ayaklar yetişkin ayak boyutunun yaklaşık yarısına ulaşmış olurlar. Aileler bu nedenle çocuklarına “hemen büyüyecek ve birkaç ay sonra ayakkabı küçük gelecek.” düşüncesiyle büyük ayakkabılar alabilirler. Ancak ayakkabı ayağında ne çok büyük, ne de çok küçük olmalıdır.

Ayakkabıyla çocuğun ayağı arasında en fazla başparmağınızın genişliği kadar mesafe olmalıdır. Topuk kısmında da bir çekecek girebilecek kadar bir mesafe olmalıdır. Çocuk yürürken ayağının, ayakkabının içinde kaymamasına da dikkat edilmelidir. Ayakkabının ön kısmı yumuşak ve esnek olmalıdır. Yuvarlak uçlu ayakkabılar tercih edilerek, çocuğun parmaklarının ayakkabı içerisinde sıkışmasının önüne geçilmelidir. Ayakkabının topuk kısmıysa topuğu tutabilmesi için daha sert olmalıdır.

Uygun ayakkabı seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Ayakkabının yapıldığı malzemenin cinsi de önemlidir. Deri ayakkabılar, çocuklar için uygundur. Bu malzeme gözenekli olduğundan, çocuğun ayaklarının terlemesini ve terlemeye bağlı sorunlar oluşmasını engeller. Sentetik veya plastik ayakkabıları mümkün olduğunda kullanmamak gerekir. Ayakkabının hafif olması da çocuğun yürürken zorlanmaması açısından önemlidir. Çocuklar şikâyetlerini henüz tam olarak dile getiremediklerinden ayakkabının içini, ailelerin elleriyle kontrol etmeleri, çocuğun canını yakabilecek çıkıntıların ya da dikiş yerlerinin bulunmamasına bakmaları gerekir. Ayakkabının tabanı kaygan olmamalıdır. Çocuğun ayakkabısını kendi başına çıkarıp giyebilmeyi öğrenirken zorlanmaması için bağcık, zor takıp çıkarılan kemer gibi modeller tercih edilmemelidir. Ayakkabının kullanılıp çıkarıldıktan sonra çocuğun ayağında kızarıklık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Çocuklarda yaklaşık üç yaşlarına kadar düztabanlık vardır. Bebeklik dönemindeki düztabanlık, ayağın iç yanındaki yağ dokusunun o yaşlarda fazla olmasından kaynaklanır. Doktorunuz tavsiye etmedikçe bunun için ortopedik ayakkabılar kullanmaya gerek yoktur. Çocukların ayakları sık sık kontrol edilmeli ve ayakkabı küçük gelmeye başladığında mutlaka değiştirilmelidir. Büyüme dönemlerinde üç, dört ayda bir yeni ayakkabıya ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0