Utangaç Çocuk

by Bebek Melekleri

Utangaçlık çocuklarda sıklıkla görülen bir kişilik özelliğidir. Anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken nasıl davrandıklarına bağlı olarak utangaçlık ortaya çıkabilir. Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde fazlasıyla utangaç tavırlar sergiliyorsa sebeplerini bularak çözmeniz faydalı olacaktır.

Çocuğun utangaç olmasının sebebi nedir?

Çocuklarda utangaçlık pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Hata yapma korkusu, güvensizlik veya sosyal hayatın henüz gelişmemesi utangaçlığı meydana getiren faktörlerdendir. Çocuğunuzun neden utangaç olduğu kadar ona karşı davranışlarınızı nasıl şekillendirmeniz gerektiği de önemlidir. Çocuklar genellikle iki yaşını aştıktan sonra sosyalleşmeye başladıkça bu utangaçlık kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak eğer çocuğunuzun fazlasıyla utangaç olduğunu düşünüyorsanız, ona karşı olan davranışlarınızı gözden geçirmeniz yerinde olacaktır. Ebeveynler utangaçlığın çocuklarının ilerideki sosyal yaşamlarını etkilemesinden endişe duyar.  Bebeklikte ortaya çıkan utangaçlık doğru müdahalelerle hafifletilebilir.

Utangaçlık bazı belirtilerle gözlemlenebilir. Çekingen çocuklar genelde kendilerini sosyal her türlü aktiviteden geri çekerler. Kalabalık ortamlarda kendilerini rahatsız hissederek huysuzlanırlar. Herhangi bir durumda ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar. Utangaç bir çocuğunuz varsa, bir şarkıda çok güzel dans ettiği için dedesine bunu göstermesini istediğinizde çocuğunuzun arkanıza saklanması kaçınılmazdır. Utangaçlık anına yüz kızarması, ellerle yüzü gizlemek, bir yerlere saklanmak gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Çocuklar genellikle kendilerine yakın hissettikleri ve huzurlu oldukları ortamlar haricinde çekingen tavırlar sergileme eğilimindedir. Bir toplumda olumsuz bir durumla karşılaştıklarında bundan bir yetişkine kıyasla çok daha fazla etkilenirler. Utangaç davranmalarının sebebi, olumsuz durumlarda bir travma yaşamamak için kendilerini saklamayı tercih etmeleridir.

Eğer küçük çocuğunuz çok fazla utangaç tavırlar sergiliyorsa bu konuda nasıl davranmanız gerektiğini bir uzmana danışabilirsiniz. Çünkü bazı çocuklar için, içine kapanık ve utangaç tavırlar sosyal gelişimlerini engelleyici problemler hâline gelebilir. Çünkü çekingen çocuklar gelişimleri için ihtiyaç duydukları yeni deneyimleri elde etmekten çekinir.

Çocuğunuz yeteri kadar sosyalleşemiyorsa akranlarıyla daha çok bir araya gelebileceği aktivitelere katılmasını sağlayabilirsiniz. Tanımadığı insanlarla iletişim kurmak utangaç çocuklar için zor olsa da ona bu tip fırsatlar yaratarak açılmalarına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz çekingen bir tavır sergilediğinde üstüne gitmeyin. Sizin ısrarınız ters etki yaratabileceğinden faydalı olmayacaktır. Bunun yerine kendini rahat hissetmesi için destek olun. Sizin rahat tavırlarınız çocuğunuzun da rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin zekasını geliştirirken bilmeniz gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler