Üçüncü Ayda Sizi Neler Bekliyor

by Bebek Melekleri

Üçüncü ayda sizi bekleyen bazı şeyler. İlk iki ayı geride bırakan bebeğiniz üçüncü ayda artık size ve dünyaya daha fazla alışmış olacaktır. Her bebek aynı olmasa da gelişim konusunda ortak noktaları vardır.

Üçüncü ayda sizi bekleyenler nelerdir?

Üçüncü ay bebeğinizin uykularının ve beslenmesinin biraz daha geliştiği aydır. Bebeğinizin bakımı konusunda oturttuğunuz düzen artık iyiden iyiye şekillenmeye başlamıştır. Bu ay bebeğinizin ilk iki aya göre daha gürültücü ve hareketli olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi bebeğinizin kendini ve yapabileceklerini keşfediyor oluşudur.

Bebeğiniz üç aylık olduğunda artık ona gösterdiğiniz bir nesneye odaklanarak izler ve takip eder. Prematüre bebeklerde bu durum farklı olabilir. Karnının üzerinde dururken kafasını dik tutabilmek de yine prematüre bebekler için geçerli olmayabilir. Ancak üçüncü aya gelen çoğu bebek bunu yapabilir. Eğer bebeğiniz bu iki ana hedeften birine ulaşamadıysa doktorunuza danışabilirsiniz.

Muhtemelen bu ay sizi kendi kendine gülen neşeli bir bebek bekliyor. Yüksek sesle gülücükler saçmak üçüncü aydaki bebeklerin yapabilecekleri arasındadır. Bazen bebeğinizi memnuniyetten çığlıklar atarken duyabilirsiniz. Bebeğiniz kendi sesini keşfetme döneminde olduğu için bunu sıklıkla yapması doğaldır. Çıkardığı sesler konusunda süreli bir deneme hâlinde olacaktır. Bu yüzden ara sıra “agu” gibi sesleri ondan duyabilirsiniz. Bebekler öğrenmek için sürekli tekrar etme eğilimindedir. Bu yüzden sık sık benzer sesler çıkarabilir.

Vücudunu daha iyi kontrol etmek için de sürekli bir deneme hâlindedir. Ellerini kavuşturabilir ve yukarı uzattığı parmaklarını izleyebilir. Kavrama yeteneği de diğer iki aya göre daha gelişmiştir. Bu yüzden dikkatini çekecek ses çıkaran veya renkli oyuncakları elinin ulaşacağı mesafelerde tutarsanız uzanarak kavramak isteyecektir. Sesler ve renkler bu ayda ilgisini çeker. Artık duyduğu sese doğru bakabilir. Özellikle iyi tanıdığı için annesinin sesine bakar.

Vücut yapısı biraz daha gelişmiş olduğu için artık daha dik durabilir. Dikey pozisyonda tutup yere bastırdığınızda kendini taşıyabilecek kadar güçlüdür. Ancak henüz çok küçük olduğu için bu yalnızca birkaç saniyeliktir.

Bu aya kadar yatarken kendini kontrol edemeyen bebeğiniz artık yanlara doğru yuvarlanmaya başlayabilir. Bu sebepte korunaksız bir yere yatırdığınız zaman bebeğinizi yastıklarla desteklemeniz ve fazladan dikkatli olmanız yerinde olacaktır.

SIDS nedir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler