Beslenmede Tuz Kullanımı

by Bebek Melekleri

Tuz Kullanımı Bebeğinizin beslenmesi sırasında tuz kullanımına dikkat etmelisiniz. Tuz, bebeğin ihtiyacından daha fazla kullanıldığında bazı olumsuz durumlara yol açabilir.

Tuz Kullanımı Bebeğin beslenmesinde tuz ne kadar etkilidir?

Yetişkinler kadar olmasa da, bebekler de tabii ki bir miktar tuza ihtiyaç duyarlar. Ancak bebeklerin ihtiyaç duyduğundan daha fazla tuz tüketmesi, tuzun içinde bulunan sodyum maddesinin yetişkinlerle aynı oranda tüketilmesi. Bebeklerin vücudunun henüz bu duruma alışık olmamasından dolayı, özellikle ebeveynlerinde hipertansiyon gibi problemlerin bulunduğu bebekler için bazı riskler doğurabilir. Bu sebepten dolayı anne sütünün içerisinde bulunan sodyum miktarı çok az miktardadır. Ek gıdaya geçiş döneminde tuz kullanımı konusu mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Hazır alınan mamaların çoğunda bebeğiniz için uygun miktarlarda tuz bulunur. Ancak bebeğinize bu besinleri vermeden önce uzman tavsiyesine başvurmanızda fayda olacaktır. Evde hazırlayacağınız besinlerde de uzman tavsiyeleri doğrultusunda. Hiç tuz kullanmamanız veya çok az miktarlarda tuz kullanmanız bebeğiniz için oluşabilecek riskleri en aza indirecektir.

Bu dönemde bulunan bebekler, tuzla hiç tanışmamış veya yeni tanışmaya başlamış olduğundan tuzlu gıdaları kendileri tercih etmeyecektir. Ancak bebeğinizin beslendiği gıdalarda fazla tuz bulunması, bebeğin ileriki dönemlerde tuzlu gıdaları çok tüketmesine sebep olabilir. Bu durum da ergenlik gibi ileriki dönemlerde vücudundaki kan basıncı seviyesinin yükselmesine ve buna bağlı olarak kimi problemler yaşamasına neden olabilir. Bebeğiniz tuzsuz gıdaları tüketmeye bu dönemden itibaren alışırsa onun tüm hayatı boyunca daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için avantajlı durumlar meydana gelecektir.

Altıncı aydan bir yaşa kadar olan dönemin içinde bulunan bebeklerin büyük bir kısmı günlük 250 ila 750 mg arasında sodyuma ihtiyaç duyarlar. Bebeğin her öğününde ortalama 50 mg sodyum alması yeterlidir. Bu oranları hesaplarken ve bebeğin besininde bulunacak tuz miktarını ayarlarken bir uzmandan görüş almayı unutmamalısınız. Tuz oranının yüksek olduğunu gözden kaçıracağınız bazı gıdalar bulunabilir. Ekmek, kahvaltılık tahıllar, peynir çeşitleri hatta kek ve kurabiyelerin içinde bulunan tuz miktarı bebeğiniz için fazla olabilir.

Unutmayın ki bebeğinizin sağlıklı beslenmesi, onun hayatı boyunca sağlık problemi yaşama riskini en aza indirmek için önemlidir. Bebeğinize bu dönemden itibaren sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak hem ebeveynler olarak sizin için hem de bebeğiniz için problemsiz, mutlu bir hayat sürme konusunda yardımcı olacaktır.

Hazır Gıdalar ve Ev Yapımı Gıdalarla Beslenme ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin