TUVALET SONRASI KENDİNİ TEMİZLEME BECERİSİNİN KAZANIMI

Tuvalet eğitimi almaya hazır olan çocuklara bu alışkanlığı kazandıktan sonra gerekli hijyen kurallarını da öğretmek önemlidir. Tuvalet alışkanlığının kazandırıldığı ilk günlerden itibaren çocuğa kendi temizliğini nasıl yapacağı ve nelere dikkat etmesi gerektiği öğretilmelidir. Tuvalet sonrası temizlik oldukça önemli bir konudur, çocuklara nasıl yapıldığı öğretilmelidir.

TUVALET SONRASI KENDİNİ TEMİZLEME BECERİSİNİN KAZANIMI

Tuvalet sonrası temizlik nasıl yapılır?

Bebek bezlendiği süre boyunca anne ve babası tarafından temizlenmeye alışır. Ancak tuvalet eğitiminin kapsamında olan hijyen kuralları sayesinde çocuk artık kendi kendini temizleme becerisi de kazanır. Kendini temizlemeye ek olarak tuvaletle alakalı her türlü hijyen kuralı da anne ve babalar tarafından çocuklara aktarılmalıdır. Başlarda çocuklar kendi kendini temizlemeyi veya tuvalet sonrası ellerini yıkamayı çok iyi yapamayabilir. Böyle durumlarda ailenin müdahaleci bir yaklaşımdan ziyade fırsat tanıyarak becerilerin gelişimi için çocuğu desteklemesi gerekir.

Tuvalet alışkanlığı kazanımı sırasında ortaya çıkan problemler çocuklarda psikolojik sorunlara yol açabilir. Anne ve babaların kendini temizleme becerisi edinme konusunda çocuğa karşı tutumları da bu açıdan oldukça önemlidir. Kimi anne ve babalar ileri yaşlara kadar çocuklarının tuvalet sonrası temizliğini kendileri yapar. Bu anne ve babalar çocukların başaramayacağını düşündükleri için fırsat vermezler. Çocukların yaşları büyüdükçe anne ve babaların bu müdahaleci tavrı karşısında öz güveni kırılır ve bağımsızlıkları zedelenir. Başlarda yalnızca destekleyici ve bilgilendirici bir tavır takınmak zamanla bu tavrı da bir kenara bırakarak becerilerini geliştirmelerine izin vermek gerekir.

Çocukları tuvalet alışkanlıklarında hijyen konusunda olumsuz etkileyen bir diğer nokta da aileleri tuvaleti tiksinilecek bir şey olarak öğretmeleridir. Çocuklar bu tavır karşısında tuvaletten iğrenerek gitmek istemeyebilir. Hatta bu düşünce yetişkinliğe de yansıyacak derecede yerleşebilir. Çocukluğunda bu yaklaşımla karşılaşan yetişkinler kendi evleri dışındaki yerlerde tuvalete giderken sorunlar yaşayabilir.

Çocuğun ilk tuvalet alışkanlığı kazanıldığı dönemlerde anne veya babası tarafından temizlendikten sonra bir defa da kendi başına temizliğini yapması için teşvik edilmesi becerileri kazanması için olumlu bir yöntemdir. Bunun için oyuncak bebekler üzerinde pratik yapmak da anlamasına yardımcı olabilir. Buna ek olarak eğitici görseller içeren kitaplardan da faydalanılabilir. En önemli hijyen kurallarından biri olan tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı da ilk seferlerden itibaren kazandırılmalıdır. Bu konuda süreklilik oldukça önemlidir. Çocuğa bunun önemi anlatılmalıdır. İlgisini uyandırmak için çeşitli şekillerde ve kokularda sabunlar, lavaboya yetişebilmesi için bir basamak, kendine ait küçük bir havlu gibi detaylar faydalı olabilir.

Çocukların tuvalet sonrası kendilerini temizleme becerilerinin kazandırılması anne-babanın desteği ve fırsat vermesiyle alakalıdır.

İLK ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0