Tuvalet Problemleri: Külotunu Islatma

Çocuklar üç yaşına geldiğinde genellikle tuvalet alışkanlığı kazanmış olur. Ancak tuvalet alışkanlığı kazanmış olsalar da bazı çocuklarda ara sıra idrar kazaları yaşanabilir. Psikolojik, çevresel veya tıbbi bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu durum ebeveynlerin gerekli özeni göstermesiyle çözülebilir.

Tuvalet Problemleri: Külotunu Islatma

Çocuklar neden külodunu ıslatırlar?

Küçük bir çocuk için tuvaleti geldiğinde anne ve babasına haber vermek çok yeni bir durumdur. Bazen tuvalet alışkanlığı yeni kazanıldığı zamanlarda çocuklar altında bez bağlı olduğunu düşünerek külotunu ıslatabilir. Bu durum geçicidir ve zamanla alışılarak ortadan kalkar. Ancak çocukların altını ıslatmasının tek sebebi unutkanlık veya alışamamak değildir. Bazen stresli bir dönemden geçen çocuk tepkisini bu yolla belli eder. Bazense çocuğun yaşadığı bir idrar yolu enfeksiyonu sorunun sebebidir. Eğer çocuğunuzda süreklilik hâlini almış bir idrar kaçırma problemi gözlemlediyseniz ve idrarda renk, koku farklılıkları varsa muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Ancak böyle bir sorun yaşamıyorsanız ve çocuğunuz ara sıra altına kaçırıyorsa kendiniz bu durumu düzeltmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz külotunu ıslattığında yapacağınız en büyük hata ona kızmak olacaktır. Bunu yerine bir dahaki sefere böyle bir şey yapmayacağını bildiğinizi ve ona kızmadığınızı söylemeyi deneyin. Altını ıslattığında bunun bebeklere özgü bir davranış olduğunu söylemekten kaçının. Bu tip bir kazayı herkesin yaşayabileceğini çocuğunuza hatırlatın.

Çocuğun külodunu ıslatmaması için ne yapmalıyız?

Külot ıslatma deneyimini sık sık yaşıyorsanız sebebi çocuğunuzun gereğinden fazla sıvı tüketimi olabilir. Çok sık tuvaleti geldiği için bazen tutamayıp bu tip kazalar yaşayabilir. Çocuğunuzun sıvı alımını dengeleyemiyorsanız tuvalet konusunu ara sıra ona hatırlatmayı deneyin. Örneğin oyun oynamaya başlamadan önce tuvalete gitme kuralı koymak veya evden çıkmadan önce tuvaletini yapmasını sağlamak kazaları önleyecektir.

Eğer çocuğunuzun idrar kaçırma problemi stres kaynaklı bir problemse bunun kaynağını araştırmanız yerinde olacaktır. Çocuğunuzu etkileyecek büyük bir değişiklik veya bir eksiklik bu şekilde bir tepki vermesine sebep oluyor olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu daha çok kız çocukları için idrar kaçırma sorununu ortaya çıkarabilir. Böyle bir sorunun yaşıyorsanız banyo sırasında bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Eğer tahrişe sebep olabilecek bir sabun kullanıyorsanız veya külotlarını yıkamak için kuvvetli bir deterjan kullanıyorsanız bunları çocuklar için olan ürünlerle değiştirin.

Çocuğunuzun altını ıslatması öz güvenini sarsan bir problemdir. Eğer tıbbi bir sebebi olmadığı hâlde bu sorunu sıklıkla yaşıyorsanız bir uzmana danışmayı deneyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0