Tuvalet Problemleri: Külotuna Dışkılama

Uzun uğraşlar sonucu çocuğunuza kazandırdığınız tuvalet alışkanlığı konusunda birden bir duraklama yaşanabilir. Duraklama pek çok faktöre bağlıdır. Ebeveynler geçici olan bu duraklamayı daha hızlı ortadan kaldırmak için bazı yöntemler deneyebilir.

Tuvalet Problemleri: Külotuna Dışkılama

Çocuklar neden küloduna dışkı bırakır?

Çocuklar tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra ara sıra bazı küçük kazalar yaşanması normaldir. Ancak bazı durumlarda bu kazalar sürekli hâle gelir ve tuvalet alışkanlığı hiç kazanılmamış gibi başa döner. Bu duruma pek çok faktör sebep olabilir. Stres bu sebeplerin başında gelir. Çocuklar genellikle stresle başa çıkmada yetişkinler kadar başarılı değildir. Etkilendikleri pek çok faktör tuvalet dışında yerlerde dışkılamalarına yol açabilir. Ayrıca bir şeylere duydukları öfkeyi de bu şekilde belli edebilirler. Bunlara ek olarak beslenme düzenine katılan yeni besinler veya tuvalete gitme korkusu gibi faktörler de yaygın sebeplerdendir.

Çocuğunuz için de can sıkıcı olan bu durumun kendisinden çok nasıl çözüleceği önemlidir. Çocuk için üst üste böyle kazalar yaşamak öz güvenini derinden etkileyen ciddi bir yıkım olabilir. Olay yaşandıktan sonra çocuğunuza kızmanız bu durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bu yüzden onu anlamaya ve duyarlı olmaya çalışın. Durum hakkında yorum yapmak yerine konuyu değiştirmek kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun küloduna dışkılamaması için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzun külotuna dışkılıyor oluşu bir sağlık probleminden ötürü olabilir. Yediklerini kontrol altında tutarak böyle bir sorunun yaşanmaması için önlem almanız faydalı olacaktır. Sıvı alımını da kontrol altında tutarak olası ishal kazalarının önüne geçebilirsiniz. Bu sorun sıklıkla okulda yaşanıyorsa okula gitmeden önce güzel bir kahvaltı yaptığına emin olun. Öğretmeni ile durum hakkında konuşarak okulda bu duruma sebep olabilecek bir sorun olup olmadığını öğrenin.

Çocuğunuz tuvalet konusunda gerekli alışkanlığı kazanmışken külotuna dışkıladıysa bir sonraki tuvalete gidişi kutlayın. Doğru olanın bu olduğunu çocuğunuza anlatın. Doğru davranışlarında onu onaylamanız yaptığının yanlış olduğunu bilmesini ve tekrarlamamasını sağlayabilir. Ayrıca böyle bir durumu yaşıyorsanız çocuğunuzu biraz fazla baskı altında tutuyor olabilirsiniz. Okul, sosyal ilişkiler veya beslenme gibi konularda uyguladığınız baskı çocuğunuzda bu yolla açığa çıkıyor olabilir. Bu nedenle böyle bir durum yaşarsanız kendi davranışlarınızı da değerlendirmeniz yerinde olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0