Tuvalet Konusunda Çocuğa Öğretilebilecekler

by Bebek Melekleri

Tuvalet konusunda çocuğa öğretilmesi gerekilen bazı şeyler vardır. Her çocuğun tuvalet eğitimine başlama, tuvalet eğitimini tamamlama süreleri, onların gelişim ve kişisel özelliklerine göre farklılık gösterir. 10. ay tuvalet eğitimi için erken olsa da bu konuda bebeğinizin bazı şeylerin farkında olmasını sağlamanız ileride tuvalet eğitimi sürecinin daha rahat geçmesi için ortam yaratır.

Ebeveynler, zaman zaman çevrelerinden tuvalet eğitimi konusunda, çocukların 1 yaşına gelmeden tuvalet alışkanlığı kazandığına dair efsaneler işitebilir. Bu bilgiler genellikle tamamen doğru olmayacaktır. Bir yaşını doldurmayan bebekler tuvalet eğitimini tamamlayamasa da tuvalet konusunda bazı alışkanlıklar kazanmaya başlayabilir.

Tuvalet konusunda çocuğa öğretilebilecekler nelerdir?

10 aylık dönemde bulunan bebekler için, büyük tuvaletin kontrolünü sağlamak daha kolay olacaktır. Büyük tuvaletlerini yapma ihtiyacı hissettikleri zaman bu dönemde bulunan çocuklar, çömelmek gibi bazı davranışlar sergileyerek tuvaletlerinin geldiğini belli edebilir. İdrar kontrolü, 10 aylık çocuklar için daha zor bir konu oluşturacaktır. Bu dönemdeki çocuklarda çiş yapma ihtiyacı doğduğunda bunu kontrol etmek ve anlatmak zor olacaktır ancak bazı çocuklar altlarını ıslatmadan önce ağlayarak bunu belli edebilir. Unutulmamalıdır ki bu dönemde bulunan çocukların tuvaletini yapması refleks olarak gerçekleşir ve kontrolü sağlamak zordur. Tuvaletini kontrol edebildiğini düşündüğünüz zamanlarda bile 10 aylık bebekler altlarına kaçırabilir.

Bebeğiniz 10 aylıkken bağırsak hareketlerinin, kaka yaptığının bilincinde, 2-3 saat boyunca altını ıslatmadan durabiliyor, tuvalet için kıyafetlerini çıkarabiliyor ve tuvalet konusunda bazı kuralları anlayıp uygulayabiliyorsa tuvalet eğitim süreci daha kısa ve daha rahat geçecektir.

Genellikle bu dönemde bulunan bebekler lazımlık kullanmaya başlamak için hazır olmayacaktır ancak lazımlıkla tanışmaları için bir engel bulunmaz.

Bebeğinizin ileride tuvalet eğitim süreci başladığında daha rahat bir dönem geçirmek için şimdiden, çocuğunuz kakası geldiği zaman çömeldiğinde veya bunu başka şekillerde belli ettiğinde ona yaptığı şeyin ne olduğunu anlatmaya çalışın. Bunu yaparken her seferinde aynı kelimeleri kullanmaya özen göstermeniz bebeğin daha kolay anlamasını sağlayacaktır. İdrarın geldiğinin anlaşılması ve bunun bebek tarafından belli edilmesi daha zor olacaktır. Ancak banyoda veya altını değiştirirken çişini yapabilir. Bu durumda ona ne yaptığını anlatmanız ve her defasında aynı kelimeleri kullanmaya çalışmanız çocuğun ne yaptığını anlaması konusunda faydalı olacaktır.

Saç ve kafa derisi sorunları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler