Tuvalet Eğitiminin Cinsel Kimlik İnşasındaki Etkisi

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bunu bir savaş ortamına dönüştürmemektir. Bu dönemde çocuklar cinsel organlarını da fark edip cinsellikle ilgili sorular soracağından ebeveynin bu süreci sabırla devam ettirmesi gerekir.

Tuvalet Eğitiminin Cinsel Kimlik İnşasındaki Etkisi

Tuvalet eğitiminde cinsel organlarını tanıyan çocuklar ne yaparlar?

Tuvalet eğitimi çocuğun aynı zamanda cinsel organıyla da ilgilenmeye başladığı bir dönemdir. Cinsel organıyla ilgilenme fırsatı bulan çocuk için bu yeni bir tecrübedir. Bu konuda hevesli olan çocuğu kendisini keşfetmesi konusunda özgür bırakmak doğru olacaktır.

Özellikle erkek çocuklarında cinsel organı keşfetme isteği daha fazladır. Bunun nedeni, organın görülebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazı ebeveynler kız çocuklarının mastürbasyon yaptıklarını gördüklerinde aşırı tepki verebilirler. Bunun nedeni, mastürbasyonu ayıp bir şey olarak algılamalarıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ebeveynin yapması gereken şey, mastürbasyonu doğal bir istek olarak düşünmektir. Eğer çocuk uygunsuz ortamlarda sürekli mastürbasyon yapıyorsa dikkati farklı bir şeye çekmekte yarar vardır.

Tuvalet eğitiminde cinsellik ile ilgili bir soru gelirse ne yapılmalıdır?

Tuvalet eğitimi sırasında cinsel organlarını tanıyan çocuklar, gördükleri şeyleri dillendirmekten kaçınmayacaklardır. Bu zamanlarda çocukla doğru dili kullanmak önemlidir. Cinsel eğitim verilirken kullanılan kelimeler uydurulmuş takma isimler olursa sosyal hayatta söylemesi daha kolay olur. Mesela anüs yerine popo, penis yerine pipi gibi. Böylelikle cinsel terimler kullanmak ne ebeveyn ne de çocuk için sıkıntılı bir durum hâlini alır. Kız çocukları için de bu takma kelimeleri kullanmaktan çekinmemek gerekir. Mesela onlar için de kuku kelimesi kullanılabilir.

Çocuklar ayıp kavramanın tam olarak neyi ifade ettiğini bilmediği için olur olmadık yerde popolarıyla, kukularıyla ilgili konuşabilirler. Bu tür konuşmalar yapacağı zaman ebeveynin kontrolü elinde tutmasında fayda var. Mesela popoyla ilgili bir şeyler demek istiyorsa bunun ancak yatak odasında yapılabileceğini söyleyebilir. Bu eğitim verilirken çocuğun arkadaşlarıyla da bir süre ilgilenmek gerekecektir. Eğer çocuğun etrafında kullanmasını istemediğiniz kelimeler arkadaşları tarafından kullanılıyorsa onu da uyarmak yerinde olacaktır.

Tuvalet eğitimi, çocuğun bağımsızlık yolunda attığı ilk adımlardandır. Cinsel organını ilk defa bu zamanda açıklığıyla fark eder. Bu sebeple tuvalet eğitimi sırasında çocuk cinsellikle ilgili sorular sorarsa bunları onun anlayabileceği bir dille açıklamak her zaman işe yarayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0