Tuvalet Eğitimine Başlayan Çocuğun Bezi Reddetmesi

by Bebek Melekleri

Tuvalet eğitimine başlayan çocuklar hâlen bazı durumlarda bez kullanmaya devam edebilir. Ancak bez kullanmayı her koşulda reddeden çocukları fazla zorlamamalısınız.

Tuvalet eğitimine yeni başlanılan süreçte çocuğunuzla beraber dışarı çıkarken veya onu uyuturken bez kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak bez kullanıp kullanmama tercihini çocuğa bırakmak daha doğru bir davranış olacağından bu konuda çocuğunuzu zorlamamanız gerekir. Böyle durumlarda karşılaşabileceğiniz altına kaçırma sorunu olabilir. Hatta çocuğun tuvalete yetişemeyip evin herhangi bir yerine tuvaletini yapması durumunda sabırlı olmalı ve çocuğunuza destek olmalısınız.

Tuvalet eğitimine başlayan çocuğun bezi kabul etmesi için neler yapılabilir?

Bez kullanmayı reddeden çocuklarda görülebilecek küçük tuvalet kazalarının önüne geçmek veya bu durumu mümkün olduğunca azaltmak için, dışarı çıkarken bez kullanmayı reddedebilir. Bu durumda çocuğunuzun dışarı çıkmadan önce lazımlığa veya normal tuvalete idrarını yapmasını sağlayabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda gerçekleştireceğiniz seyahati mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmanız, gittiğiniz yerlerde çocuğunuzun tuvaletini yapabilme olanaklarının bulunmasına dikkat etmeniz veya yanınızda, arabanızın bagajında sürekli taşınabilir lazımlık veya çocuğun tuvaletini yapabileceği bir materyal bulundurmaya gayret göstermeniz, dışarı çıkarken çocuğunuza kolayca çıkabilecek kıyafetler giydirmeniz, çocuğunuzu sürekli gözlemleyerek ona sık sık tuvalet ihtiyacı olup olmadığını sormanız, çocuğunuzun tuvaleti geldiğini gördüğünüzde ona tuvalete gitmeyi önermeniz yaşanabilecek bu kazaların önüne geçmekte faydalı olacaktır. Çocuğunuzun tuvalet kazası yaşadığında sizi zor durumda bırakabilecek tamamen halı kaplı veya kaplamalı koltukların olduğu yerlerden uzak durmanızda, çevreyle ilgili bir sıkıntı yaşamamak için fayda olacaktır. Eğer böyle mekânlarda bulunmak zorunda olduğunuz bir durum var ise çocuğunuza eğitim külotu giydirmek için biraz ısrarcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun altına kaçırma ihtimali bulunan durumlarda ona emiciliği fazla olan eğitim külotu giydirerek ve yanınızda her zaman yedek çorap, pantolon, kıyafet, iç çamaşırı, emiciliği yüksek kâğıt mendil, kâğıt havlu gibi bir tuvalet kazası yaşandığı durumlarda bunun yaratabileceği olumsuzlukları giderebilmek için gerekli olan malzemeleri yanınızda sürekli taşımak büyük kolaylık sağlayacaktır. Çocuğunuz, çok uygunsuz bir durumdayken altına kaçırdıysa bile onu azarlamaktan, cezalandırmaktan, ona bağırmaktan veya kötü bir şey yaptığını ona hissettirmekten kaçınmalısınız.

Eğer çocuğunuz hem bez kullanmayı reddediyor olabilir. Hem de sürekli altına kaçırmakta ısrar edip tuvalete gitmesi gerektiğini hiçbir zaman size söylemiyor olabilir. Bu durumda çocuğunuz tuvalet alışkanlığını tam olarak kazanana kadar eğitim külotu gibi ürünleri kullanmaması gerekebilir. Onu ikna etmeniz hem çocuğunuz hem sizin için olumlu olacaktır.

Tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler