Tuvalet Eğitimine Başlamak İçin Uygun Zaman

by Bebek Melekleri

Her çocuk, tuvalet eğitimine başlamak için aynı dönemde hazır olmayabilir. Tuvalet eğitimine başlayacağınız zamanı, çocuğunuzu en iyi gözlemleme şansı olan siz ebeveynler belirleyebilirsiniz.

Tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman ne zamandır?

Tuvalet eğitimine ne çok geç ne de çok erken başlamamak gereklidir. Tuvalet eğitimine başlamak için uygun olan dönemi çocuğunuz çeşitli hareket ve davranışlarıyla size belirtecektir. Tuvalet eğitimine erkenden başlamak avantajlı gibi görünse de bazen olumsuz sonuçlar gösterebilir. Bu eğitime erkenden başlamak, bebeğin direnmesine, onun için yeni olan bu durumu kabullenmekte zorlanmasına veya kabullenmemesine sebep olabileceğinden çocuk gerçekten tuvalet eğitimine hazır olduğu dönem geldiğinde de birtakım zorluklar görülebilir. Çocuğunuzun hazır olmasını ve bu eğitim için istek duymasını beklemelisiniz. Böylece çocuğunuzun iyi bir şeyler başardığını hissettirerek onun özgüven kazanmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

Her çocuk, belirli bir dönemde mutlaka tuvalet alışkanlığı kazanacaktır. Bu, yürüme, konuşma benzeri yetilerin kazanılması gibi gelişim sürecinin bir parçasıdır. Eğitime bebek tamamen hazır olduğunda başlanmaya özen gösterilmelidir. Çoğu zaman, çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanma süresi, diğer becerilerinin erken veya geç gelişmesiyle alakalı değildir. Erken yürüyen bir çocuk, tuvalet eğitimini de erkenden tamamlayacak gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı çocuklar iki yaşından önce tuvalet eğitimi için hazırlıklı olabilirken bazı çocuklar üç yaşına yaklaşırken eğitim için daha hazır olurlar.

Çocuğunuza alışkanlığı kazandırma eğitimine başlamak için onda görülen kimi davranışları gözlemleyip değerlendirerek onun hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin çocuklar genellikle 20 aylık olmadan önce çok sık çiş veya kaka yapabilirler. Dikkat etmeniz gereken davranışlardan diğerleri ise, çocuğun dışkısını her gün birbirine yakın vakitlerde yapıp yapmadığının gözlemlenmesi, çocuğun ihtiyaçlarını anlatabilmesi ve bazı basit komutları kavrayabilmesi, iç çamaşırı giymeyi beze tercih etmesi, pantolonunu indirebilmek ve yukarı çekebilmek gibi bazı basit giyinme işlerini tek başına yapabiliyor olması, çocuğun dışkılama ihtiyacı duyduğunda bu duruma bir köşeye gidip çömelmek gibi bazı tepkiler vermeye başlaması, “kirli, temiz, aşağı, yukarı, ıslak, kuru” gibi belirli bazı anahtar kavramların anlamını biliyor olması şeklinde sıralayabiliriz. Bu davranışlardan birçoğunu çocuğunuzda gözlemleyebiliyorsanız, çocuğunuz büyük ihtimalle eğitime başlamak için hazırlıklı olacaktır.

Tuvalet eğitimi süresince çocuğun altına kaçırması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler